Rosyjski pies-robot z wyrzutnią rakiet. Miał prowadzić ostrzał, okazał się zabawką z Chin

Świat
Rosyjski pies-robot z wyrzutnią rakiet. Miał prowadzić ostrzał, okazał się zabawką z Chin
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Rosyjscy żołnierze na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armia-2022 w Parku Patriotów w Kubince

Rosyjscy projektanci zaprezentowali psa-robota, którego opisywali jako zdolnego do transportu broni i leków, prowadzenia działań rozpoznawczych, a nawet prowadzenia ostrzału. Gdy do sieci trafiło nagranie, okazało się, że "M-81 complex", to tak naprawdę twór chińskiej myśli technologicznej - robot-zabawka dostępny jest w sklepach internetowych.

Agencja RIA Novosti przekazała, że podczas targów Army-2022, które odbyły się 15 sierpnia w miejscowości Kubinka w obwodzie moskiewskim, rosyjscy projektanci zaprezentowali "system robotyczny M-81".

 

Robot stworzony z wykorzystaniem bioniki, czyli zasad, struktur i mechaniki charakterystycznych dla świata zwierząt przypominał z wyglądu psa. Maszyna miała być zdolna do pracy w warunkach wojennych, dostarczania leków czy przeszukiwania gruzów.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosjanie nieświadomie wpłacali pieniądze na Ukraińców. Chcieli wesprzeć separatystów

 

"Jednocześnie przystosowany jest też do misji bojowych - ostrzał celowany, wyznaczanie celów, patrolowanie i ochrona, a także transport broni i amunicji" - powiedział przedstawiciel firmy, która rzekomo zaprojektowała robota, cytowany przez RIA Novosti.

 

Szczegóły zdradziły prawdę

Na nagraniu z prezentacji sprzętu widać, że robot jest owinięty czarnym materiałem, jednak dzięki charakterystycznym cechom, jak przednie kamery w "oczach" i głowa w kształcie oktagonu, szybko zauważono, że rosyjski "M-81 complex", to tak naprawdę dzieło chińskiej firmy Unitree Robotics nazwane Go1 bot.

 

Robota można kupić w sieci, chociażby w serwisie AliExpress, gdzie zależnie od wersji, trzeba za niego zapłacić od 2,7 do 3,9 tys. dolarów. Przez producenta opisywany jest jako domowy robot-zabawka.

 

ZOBACZ: Krym. Płonie rosyjska jednostka wojskowa. "Trafiono w skład amunicji orków"

 

Twórcy twierdzą, że robot może unieść do 3 kilogramów, osiągnąć prędkość do 17 km/h, a w pełni naładowana bateria pozwala na 4 godziny działania. "Bazując na ocenach użytkowników, zależnie od modelu maszyna może działać od 30 minut do kilku godzin, a jej maksymalna prędkość to 5 km/h.

mst/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie