Konferencja prasowa ws. zanieczyszczenia Odry. "Działa zespół śledczy; przesłuchano 228 świadków"

Polska
Konferencja prasowa ws. zanieczyszczenia Odry. "Działa zespół śledczy; przesłuchano 228 świadków"
Polsat News

Niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia o możliwości pełnienia przestępstwa w tej sprawie prokuratura wszczęła postępowanie. 12 sierpnia powołałem zespół śledczy, który ma zadanie zbadanie przyczyn zanieczyszczenia Odry - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Sprawa wymaga działań nadzwyczajnych, intensywnych i tak właśnie pracuje prokuratura - zaznaczył Ziobro. 

 

- Zawiadomienie w sprawie zostało złożone 10 sierpnia przez WIOŚ we Wrocławiu. 11 sierpnia wszczęto postępowanie w sprawie zanieczyszczenia środowiska znacznych rozmiarów - mówił zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. 

 

Dzień później na polecenie Ziobry prokurator regionalny z Wrocławia powołał zespół śledczy, w którego skład wchodzi siedmiu prokuratorów i pięciu funkcjonariuszy z Komedy Wojewódzkiej Policji. W sprawie do tej pory przesłuchano 228 świadków. Wydano siedem postanowień dotyczących powołania biegłych. Zabezpieczono wszelkie możliwe rejestratory i materiały z kamer monitoringu wzdłuż Odry.

 

ZOBACZ: Zatruta Odra. Prof. Kraszewski: To nie była przyducha. Do rzeki wrzucono coś organicznego

 

- Aktualnie pozyskiwane są wyniki badań próbek przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska oraz załączane są wyniki kontroli przeprowadzane w zakładach usytuowanych wzdłuż Odry - mówił Sierak. 

 

Cały czas nie wyjaśniono co było przyczyną zanieczyszczenia rzeki. 

Ozdoba: Szef GIOŚ błędnie odwołany 

- Chciałbym zwrócić uwagę na pewien fakt dotyczący działalności Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Trzeciego sierpnia pan minister Michał Mistrzak, niestety trochę emocjonalnie, w mojej ocenie został błędnie odwołany szef GIOŚ - powiedział z kolei wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

 

- Pragnę zwrócić uwagę na to, że szef GIOŚ nie jest organem, który ma możliwość działalności w terenie na podstawie przepisów prawnych. To wojewoda podejmuje działania i ponosi odpowiedzialności jeśli chodzi o zarządzanie kryzysowe. Jeśli chodzi o to pismo, to nie spotkało się z odpowiednią reakcją, również prokuratura nie była o tym poinformowana. Pan Mistrzak polecił wyjaśnienie przyczyn zdarzenia, ustalenie sprawcy ewentualnego zanieczyszczenia wody, poinformował wojewodę, który powinien powiadomić Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i pana premiera - tłumaczył Ozdoba. 

 

ZOBACZ: Odra. Prof. Robert Czerniawski: Jest mała szansa na to, że poznamy przyczynę skażenia rzeki

 

- To pytanie można zaadresować do pana premiera, który zapewne taką ocenę przeprowadza, bo zapowiadał ją. My odnosimy się tylko do pewnych znanych publicznie faktów, m.in. tych podniesionych przez ministra Ozdobę  - odpowiedział Ziobro pytany o potencjalną dymisję wojewody dolnośląskiego.

 

ap/map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie