Burze z gradem nad Polską. Ostrzeżenia dla dużej części kraju

Polska
Burze z gradem nad Polską. Ostrzeżenia dla dużej części kraju
Flickr/Dawid Cedler
Dla wielu regionów prognozowane są burze, miejscami z silnymi opady deszczu

Środek długiego weekendu będzie burzowy i deszczowy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił dla 11 województw ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Dla części województw wydano także ostrzeżenia przed upałami.

Niedziela w środku długiego weekendu zapowiada się deszczowo i burzowo. Jest to związane z tym, że Polska będzie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia pomiędzy wyżem z centrum w rejonie Zatoki Fińskiej, a niżem znad Bałkanami.

 

Z powodu prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla 11 województw ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w niedzielę po południu i wieczorem. Są to głównie województwa we wschodniej, centralnej i południowej części kraju.

 

ZOBACZ: Grozi nam susza hydrogeologiczna? Ekspert wyjaśnia

 

Ostrzeżenia dotyczą województw woj. małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Dla dwóch województw (woj. kujawsko-pomorskiego i woj. wielkopolskiego) wydano ostrzeżenia dla poszczególnych powiatów.

 

W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie wydano dla powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, toruńskiego, włocławskiego, Torunia i Włocławka.

 

 

 

W woj. wielkopolskim dla powiatów: gostyńskiego, jarocińskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, średzkiego, kaliskiego, kępińskiego, kolskiego, konińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, śremskiego, tureckiego, wrzesińskiego i dla miasta Kalisza, Konina i Leszna.

 

IMGW podaje, że na tych obszarach prognozowane są burze, które miejscami wystąpią z silnym deszczem - od 20 mm do 35 mm - oraz porywami wiatru do 60 km/h. Miejscami zapowiadany jest grad.

Ostrzeżenia przed upałami wydano dla dwóch województw

Dla części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami. Prognozowana jest tam temperatura maksymalna w dzień od 30 do 32 st. C.

 

ZOBACZ: Łódź. Gorąco nie tylko z powodu temperatury. Parę przyłapał miejski monitoring

 

W woj. wielkopolskim ostrzeżenie dotyczy powiatów: szamotulskiego, wągrowieckiego, złotowskiego, chodzieskiego, międzychodzkiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego.

 

W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie wydano dla powiatów: brodnickiego, grudziądzkiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, żnińskiego oraz dla miasta Bydgoszczy, Grudziądza i Torunia.

mbl/luq//polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie