USA. Chciał włamać się do biur FBI. Mężczyzna został zastrzelony

Świat
USA. Chciał włamać się do biur FBI. Mężczyzna został zastrzelony
Reuters
FBI, czyli Federal Bureau of Investigation, zajmuje się prowadzeniem dochodzeń i badaniem przestępstw na poziomie federalnym

42-letni Ricky Shiffer został zastrzelony w czwartek przez amerykańską policję w trakcie próby włamania do siedziby Federalnego Biura Śledczego w Cincinnati w stanie Ohio. Napastnik był uzbrojony i miał na sobie kamizelkę kuloodporną.

Z doniesień mediów wynika, że Shiffer próbował się wedrzeć do biurowca FBI, w czym przeszkodzili mu agenci. 42-latek zginął podczas wymiany ognia z policjantami. Nie wiadomo jaki jego cel.

Atak zwolennika Trumpa? 

FBI prowadzi dochodzenie na temat ewentualnych powiązań napastnika z prawicowymi organizacjami ekstremistycznymi. Do próby włamania doszło niedługo po przeszukaniu przez agentów federalnych posiadłości byłego prezydenta Donalda Trumpa na Florydzie.

 

W ostatnich dniach prokurator generalny postawił także Trumpowi zarzuty. Po tych zdarzeniach zwolennicy byłego prezydenta USA zaczęli kierować groźby pod adresem agentów federalnych.

 

ZOBACZ: Media: FBI szukało w domu Trumpa dokumentów związanych z bronią jądrową

 

Według informacji przekazanych agencji Acociated Press, mężczyzna, który dopuścił się próby włamania najprawdopodobniej przebywał w Waszyngtonie w dniach poprzedzających szturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol 6 stycznia 2021 r., a być może również uczestniczył w tym wydarzeniu.

 

FBI, czyli Federal Bureau of Investigation, zajmuje się prowadzeniem dochodzeń i badaniem przestępstw na poziomie federalnym. Jest jedną ze służb specjalnych Stanów Zjednoczonych odpowiadających za bezpieczeństwo państwa. Głowna siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Lokalne oddziały są w kilku stanach.

 

Względem obowiązków i kompetencji odpowiada polskim CBŚP i ABW. 

laf/bas / Reuters / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie