Donald Trump zapowiada powrót. "Ameryka to szambo. To musi się skończyć"

Świat
Donald Trump zapowiada powrót. "Ameryka to szambo. To musi się skończyć"
PAP/EPA/SHAWN THEW
Były amerykański prezydent przedstawił katastroficzną wizję Ameryki, a następnie zasugerował powrót na fotel prezydenta USA.

- Ameryka jest dziś szambem przestępstw, została sprowadzona na kolana, a miasta zostały przejęte przez bezdomnych - powiedział we wtorek były prezydent USA Donald Trump w swoim pierwszym wystąpieniu w Waszyngtonie od chwili zakończenia swojej prezydentury. Były amerykański przywódca wezwał też do wprowadzenia kary śmierci dla dilerów narkotykowych, powołując się na przykład Chin.

- Nasz kraj został sprowadzony na kolana (...) jest szambem przestępczości i to musi się skończyć - powiedział Trump w przemówieniu podczas konferencji think-tanku America First Agenda.

 

ZOBACZ: USA, szturm na Kapitol. Biden atakuje Trumpa za bezczynność

 

W półtoragodzinnym wystąpieniu były amerykański prezydent skupiał się głównie na problemie przestępczości i bezpieczeństwa, wzywając m.in. do wprowadzenia do "każdego osiedla w Chicago" żołnierzy Gwardii Narodowej, "wozów policyjnych na każdym rogu ulicy", a także budowy obozów namiotowych dla bezdomnych na skrajach miast, bo "bezdomni przejęli nasze miasta".

 

Mówił też o potrzebie wprowadzenia kary śmierci dla dilerów narkotykowych.

Trump zapowiada start w wyborach prezydenckich

- To okropna rzecz, ale jeśli spojrzysz na każdy kraj na świecie, który nie ma problemów z narkotykami, one wszystkie mają kary śmierci dla ludzi sprzedających narkotyki - powiedział. Dodał też, że pytał też o to prezydenta Chin Xi Jinpinga, który powiedział mu, że dilerzy są poddawani egzekucji po szybkich procesach. Trump wyraził żal, że w USA takie szybkie procesy są niemożliwe.

 

ZOBACZ: USA. Szturm na Kapitol. Były doradca Trumpa Steve Bannon skazany za odmowę zeznań przed Kongresem

 

Były prezydent zasugerował też, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2024 r., mimo że jest "najbardziej prześladowaną osobą w historii naszego kraju".

 

Zapowiedział też, że po wygranej w 2024 r. przeprowadzi masowe czystki w administracji publicznej, a "Waszyngton będzie zupełnie innym miejscem".

 

- Jeśli tego nie zrobię, nasz kraj będzie skazany na zgubę - oznajmił Donald Trump.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie