Ukraina. "Ultramaraton Wdzięczności". Ratownik biegnie 800 km z Kijowa do Warszawy

Świat
Ukraina. "Ultramaraton Wdzięczności". Ratownik biegnie 800 km z Kijowa do Warszawy
Facebook/SerhijKruk
Wołodymyr musi przebiec około 800 kilometrów

Ukraiński ratownik chce przebiec około 800 kilometrów z Kijowa do Warszawy. Celem akcji jest wyrażenie wdzięczności wobec Polaków, a podczas biegu będą zbierane pieniądze na sprzęt dla służb ratowniczych. W ukraińskiej stolicy wystartował "Ultramaraton Wdzięczności".

Ratownik Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Wołodymyr Skoworodka chce ustanowić rekord i przebiec około 800 kilometrów - z Kijowa do Warszawy.

 

Celem akcji jest wyrażenie wdzięczności Polakom za przekazaną pomoc oraz zbiórka środków na cel charytatywny. Strażacy zachęcają Ukraińców, by "wirtualnie" pobiegli razem ze Skoworodką. W tym celu należy wejść na stronę ultramarathonforall.org, wybrać na mapie odcinek trasy od 1 do 42 kilometrów i wpłacić od 50 do 2000 hrywien na konto fundacji, która zbiera pieniądze na sprzęt ratowniczy. Strażacy chcą zebrać dwa miliony hrywien.

 

 

Na stronie znajduje się też specjalny formularz, w którym można umieścić podziękowania dla Polaków. Wybrane wpisy będą drukowane i umieszczane na plastronie Skoworodki w kluczowych momentach trasy.

60 kilometrów dziennie

- W ramach ultramaratonu pokonam dziennie około 60 kilometrów. To jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów, w których miałem okazję uczestniczyć - mówił podczas startu ratownik. W Państwowej Służbie Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pracuje od dziewięciu lat i regularnie bierze udział w maratonach. W latach 2019-2021 startował w dziesięciodniowych biegach na 500 kilometrów.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rzeszów z tytułem "miasta-ratownika". Zełenski: wyrażam wdzięczność

 

O szczegółach akcji mówił Andrij Twardowski, szef fundacji Ukraińscy Strażacy. "W tym projekcie chcemy podziękować naszym przyjaciołom z Polski i odważnym ratownikom Ukrainy, którzy ratują życie mimo ostrzałów i wybuchów. Na trasie do Wołodymyra dołączą jego koledzy ratownicy z ukraińskich i polskich miast" - opowiadał cytowany przez portal LB.ua.

 

Skoworodka ma przebyć trasę w dwa tygodnie. Chce dotrzeć do Warszawy 24 sierpnia - w Dzień Niepodległości Ukrainy.

jk/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie