Korea Północna. Kim Dzong Un ogłasza "zwycięstwo" nad Covid-19. Znika większość obostrzeń

Świat
Korea Północna. Kim Dzong Un ogłasza "zwycięstwo" nad Covid-19. Znika większość obostrzeń
Reuters
Korea Północna oficjalnie potwierdziła pierwszy przypadek zakażenia Covid-19 dopiero w maju 2022 roku

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, ogłosił "zwycięstwo" jego kraju nad pandemią Covid-19. Siostra przywódcy, zdobywająca coraz większe wpływy Kim Jo Dzong, przekazała na partyjnym zebraniu, że jej brat też miał objawy zakażenia.

Kim nakazał zniesienie rygorystycznych obostrzeń pandemicznych wprowadzonych w maju, dodając, że Korea Północna musi utrzymać "silną stalową barierę antyepidemiczną i zintensyfikować działania antyepidemiczne do końca globalnego kryzysu zdrowotnego".

 

Korea Północna oficjalnie potwierdziła pierwszy przypadek zakażenia Covid-19 dopiero w maju 2022 roku. Kraj nie raportował liczby przypadków zakażenia, ani żadnych danych pozwalających określić skalę zjawiska. 

Wirus przerzucony z Korei Południowej 

Władze w Pjongjangu winą za pojawienie się wirusa w kraju obarczyły sąsiada, Koreę Południową. Zapowiedziano też "działania odwetowe" wobec sąsiada z południa.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Pierwszy oficjalny przypadek koronawirusa. Kim Dzong Un zwołał posiedzenie

 

Wirus miał zostać przerzucony do Korei Północnej do Południowej przez granicę, wokół której "zaleziono obce rzeczy". 

Kim chory na Covid 

Siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, przyznała na partyjnym zgromadzeniu, że jej brat chorował także na Covid. Nie podała szczegółów. Zagraniczne media informowały natomiast, że przebieg choroby u Kima miał być poważny. 

 

Kim Jo Dzong wówczas stała się pierwszą postacią w komunistycznych władzach kraju. Rodzina Kimów to quazi-dynasta rządząca Koreą Północną od momentu jej powstania po II wojnie światowej na terenach zajętych przez ZSRR. 

 

Koreę Północną uznaje się za ostatnie na świecie państwo komunistyczne. 

laf/ sgo / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie