Zaszczepieni, którzy zachorują na koronawirusa, skarżą się na biegunki

Świat
Zaszczepieni, którzy zachorują na koronawirusa, skarżą się na biegunki
Polsat News
Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, osoby zaszczepione, które przechodzą COVID-19, skarżą się na biegunki

Osoby, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi, a mimo to zachorowały na COVID-19, doświadczają biegunek jako jednego z objawów - wynika z badania przeprowadzonego wśród brytyjskich pacjentów.

Około jeden na pięciu zaszczepionych Brytyjczyków, którzy zakazili się koronawirusem w wariantach Delta i Omikron, doświadczyło biegunek jako dodatkowego objawu choroby.

 

Dane zebrano w aplikacji ZOE Health Study, w której chorzy zgłaszają, jak przebiega u nich COVID-19. Te informacje są następnie wykorzystywane przez naukowców do tworzenia skutecznej strategii leczenia. 

Biegunka wśród objawów COVID-19

Zaobserwowano, że pacjenci zaczęli częściej uskarżać się na problemy żołądkowe w styczniu bieżącego roku. Wówczas dominującym szczepem stał się właśnie Omikron. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Wymazy ze skóry mogą wykrywać COVID-19

 

Badacze stwierdzili, że biegunka może być wczesnym objawem zakażenia koronawirusem, który pojawia się pierwszego dnia po zainfekowaniu i z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy. U większości dorosłych trwa do trzech dni, jednak u niektórych może się utrzymywać nawet przez tydzień. 

 

National Health Service informuje, że w przypadku wystąpienia tego objawu najważniejszym elementem leczenia jest utrzymanie dobrego nawodnienia. 

arż/map / independent.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie