Anna Maria Żukowska o losowaniu sędziów: Wyglądało to koszmarnie, niepoważnie

Polska
Anna Maria Żukowska o losowaniu sędziów: Wyglądało to koszmarnie, niepoważnie
Polsat News
Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy

- Można to było zrobić na poziomie odpowiadającym realiom XXI wieku - tak Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy skomentowała losowanie do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Posłanka w rozmowie z Grzegorzem Kępką w "Graffiti" mówiła też o środkach z KPO.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wylosowała we wtorek nazwiska 33 kandydatów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Losowanie wywołało falę komentarzy.

 

- Można to było było zrobić na poziomie odpowiadającym realiom XXI wieku, problem w tym, że nikt w to by nie uwierzył. Zaufanie do instytucji państwa jest tak niskie, że prezes Sądu Najwyższego swoją osoba musi zaświadczyć, że losowanie nie jest zafałszowane - powiedziała Żukowska. 

 

ZOBACZ: Reforma Sądu Najwyższego. Izba Odpowiedzialności Zawodowej wydała pierwsze orzeczenie

 

- To brak powagi. Wyglądało to koszmarnie, niepoważnie - dodała posłanka.

 

To zmiana tabliczki na drzwiach. Wcześniej to się nazywało Izba Dyscyplinarna, teraz - Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Nic się nie zmieni, ci sędziowie będą wybierani przez władzę wykonawczą w osobie prezydenta - stwierdziła Żukowska.

Polityczny spór wokół KPO 

Na pytanie Grzegorza Kępki, kiedy Polska otrzyma pieniądze z KPO Żukowska stwierdziła, że stanie się to "gdy zmieni się władza".

 

ZOBACZ: Konin. Jarosław Kaczyński: Należy znieść immunitety parlamentarzystom i sędziom

 

- Jeśli pieniądze z KPO ciągle nie będą do Polski trafiały, to znajdziemy się w unii drugiej prędkości, bo inne państwa, nasi sąsiedzi będą się rozwijali, bo dostaną środki na odbudowę gospodarek po pandemii. Co to spowoduje? Że będziemy krajem uboższym, ze będziemy się wolniej rozwijać, nasze PKB będzie niższe - uznała posłanka.

 

WIDEO: Posłanka Nowej Lewicy Anna Maria Żukowska w programie "Graffiti"

 

Żukowska o dodatku węglowym

Żukowska odniosła się także do pomysłu w sprawie dodatku energetycznego. Lewica proponuje, by dopłaty objęły także inne źródła ciepła, a wsparcie było przyznawana na podstawie progu dochodowego.

 

ZOBACZ: Piotr Zgorzelski w "Graffiti": Rząd nie jest zainteresowany zmniejszeniem inflacji

 

- Mamy nadwyżkę budżetową, to bezpieczna poduszka finansowa, należy ja spożytkować, by Polkom i Polakom było ciepło w zimie - powiedziała Żukowska.

 

Poprzednie "Graffiti" do obejrzenia na polsatnews.pl

msm/ sgo / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie