Wojna w Ukrainie. Ośmiolatek z Czernihowa śpiewał piosenki. Pieniądze przekazał na rzecz armii

Świat
Wojna w Ukrainie. Ośmiolatek z Czernihowa śpiewał piosenki. Pieniądze przekazał na rzecz armii
Facebook/Fundacja Charytatywna Serhij Prytula
Ośmiolatek zebraną kwotę przekazał na naprawę czołgu

Ośmiolatek z Czernihowa śpiewał na ulicy ukraińskie piosenki. W ten sposób zebrał blisko 64 000 hrywien (ok. 8 tys. złotych) i przekazał Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli, która organizuje pomoc i odpowiada na pilne potrzeby Obrony Terytorialnej, Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej i innych jednostek wojskowych armii ukraińskiej.

"Śpiewał tak dobrze, że zebrał 64 000 hrywien dla Sił Zbrojnych Ukrainy i przywiózł do kwatery głównej" - poinformowała Fundacja Charytatywna Serhija Prytuli.


"Pieniądze zostały przekazane i chłopiec wspólnie z Prytulą postanowili, że sfinansują naprawę zdobytego rosyjskiego czołgu, który w przyszłości zniszczy okupantów" - dodano.

 

Fundacja zamieściła film, na którym ośmiolatek rozmawia z założycielem fundacji. Prytula nie krył wzruszenia.

 

"My tutaj, jako cały zespół jesteśmy po prostu zasmarkani i we łzach z powodu tego młodego Kozaka" - napisała fundacja.

 

Młodzi Ukraińcy zbierają pieniądze dla armii

To kolejne dziecko, które zebrane przez siebie pieniądze przekazuje na rzecz walczącego ukraińskiego wojska.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sześciolatka zbiera pieniądze dla wojska grając na flecie

 

W kwietniu informowaliśmy o sześcioletniej Sołomiji Reut, która grając na flecie, zbierała pieniądze dla ukraińskiej armii. Jak poinformowała mama dziewczynki, w ciągu dwóch dni udało się jej zarobić na jedną kamizelkę kuloodporną.

 

Do kieszeni kamizelki dziewczynka włożyła własnoręcznie napisany list, w którym życzy przyszłemu właścicielowi, by powrócił do domu jako zwycięzca. List kończy się słowami "Bardzo ci dziękuję. Sołomija".

 

ZOBACZ: Ukraina. 8-latek gra w szachy na pieniądze na ulicach Łucka, by pomóc wojsku

 

Kilka tygodni temu pojawiły się także informacje o ośmiolatku, który na ulicach ukraińskiego miasta Łuck gra z przechodniami w szachy na pieniądze. Sawelij Żuwak, bo tak nazywa się chłopiec, pochodzi z Buczy w obwodzie kijowskim i siedzi z szachownicą na centralnej ulicy miasta z kartką, na której napisał: "W szachy grasz - armii pomagasz". Każdy zostawia tyle pieniędzy, ile może. Wygraną Sawelij przekazuje na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mistrzyni świata zebrała pieniądze grając w warcaby

Również na potrzeby ukraińskiej armii zebrane pieniądze przekazała dziesięcioletnia Walerija Jeżowa, mistrzyni świata w warcabach. Dziewczynka zebrała 21 tys. hrywien (ok. 2,6 tys. zł) grając z przechodniami. - Chciałam pomóc naszym wojskowym i spytałam mamę, jak mogę to zrobić. Mama zapytała, co potrafię robić najlepiej. Oczywiście - grać w warcaby - mówiła młoda Ukrainka.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sześciolatka zbiera pieniądze dla wojska grając na flecie

 

Zebrane pieniądze Walerija także przekazała ukraińskiemu aktywiście i wolontariuszowi Serhijowi Prytule, który od początku rosyjskiej inwazji organizuje zbiórki na pomoc dla wojska.

msm/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie