Chorwacja. Wypadek polskiego autokaru z pielgrzymami. Media: Tak tragicznego wypadku nie było od lat

Świat
Chorwacja. Wypadek polskiego autokaru z pielgrzymami. Media: Tak tragicznego wypadku nie było od lat
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL/Press Association/East News
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Chorwackie media zwracają uwagę, że tak tragicznego wypadku nie było w ich kraju od wielu lat. Autobus z polskimi tablicami rejestracyjnymi zjechał z jezdni na autostradzie A4 niedaleko Zagrzebia. Na miejscu zginęło 11 osób, a jedna zmarła w szpitalu. Hospitalizowane są 34 osoby. Wszyscy poszkodowani to Polacy.

Jak podają chorwackie media do wypadku doszło na 62. kilometrze autostrady w kierunku Zagrzebia w regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec.

 

Do tej pory potwierdzono śmierć 12 osób.

 

- Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie - poinformował szef lokalnej straży pożarnej Żeljko Nagy.

 

ZOBACZ: Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię dla rodzin

 

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele. Dodał, że byli to pielgrzymi, zmierzający do Medjugorje.

Wypadek pielgrzymów zmierzających do Medjugorje

Do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem polskiego autokaru z pielgrzymami, także jadącymi do Medjugorje, doszło w lipcu 2002 roku na Węgrzech. Autobus rozbił się w miejscowości Balatonszentgyörgy, około siedemdziesiąt kilometrów od Siófoku. W wypadku zginęło wówczas 20 osób, a 31 zostało rannych.

 

ZOBACZ: Rumunia. Wypadek polskiego autokaru. Nie żyje kierowca

 

Pojazd wjechał na rondo, najechał lewym kołem na wysoki krawężnik, przewrócił się na dach i spadł do rowu. Akcja ratownicza trwała około trzy godzin. Wśród zabitych było 11 mężczyzn, siedem kobiet i dwoje dzieci.

Tragiczny wypadek we Francji

Do wypadku z udziałem pielgrzymów doszło także w lipcu 2007 roku w Vizille w departamencie Isère, na południe od Grenoble. Zginęło w nim 26 osób.

 

Autokar wiozący 50 osób (47 pielgrzymów, pilot i 2 kierowców) w czasie powrotu z Sanktuarium Matki Boskiej w La Salette, pokonując stromy odcinek górskiej trasy pomiędzy Gap a Grenoble w południowo-wschodniej Francji, wyjechał z drogi na ostrym zakręcie, po czym runął z mostu w 15-metrową przepaść doliny rzeki Romanche, a następnie stanął w płomieniach.

msm/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie