Wakacje kredytowe. Prezes UOKiK: Kilkaset sygnałów od konsumentów w sprawie zachowania banków

Polska
Wakacje kredytowe. Prezes UOKiK: Kilkaset sygnałów od konsumentów w sprawie zachowania banków
Pixabay
Wpłynęło kilkaset skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych. Zdjęcie ilustracyjne

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynęło około 300 skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych - poinformował prezes tej instytucji Tomasz Chróstny.

- To jest dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego - powiedział na antenie radia RMF FM prezes UOKiK zapytany ile skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych dotąd wpłynęło do UOKiK. 

"Klienci skarżą się na systemy"

Tomasz Chróstny, że skargi te będą przez UOKiK uwzględniane w decyzji, czy wszczynać postępowania względem banków, które ograniczają prawa konsumenta.

 

- Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Ankieta NBP: Banki będą zaostrzać kryteria przyznawania kredytów

 

- Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku - powiedział Chróstny. Dodał, że banki ograniczają możliwość skorzystania z wakacji również poprzez brak opcji wyboru ośmiu okresów zawieszenia w jednym wniosku. 

Zarzuty wobec banków w przyszłym tygodniu

Chróstny podkreślił, że instytucje finansowe nie mają podstaw do wskazywania klientom, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych obniży się ich zdolność kredytowa.

 

- Banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowej - stwierdził Chróstny.

 

Prezes UOKiK poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd, mogą być postawione w tym tygodniu.

 

Piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie w sierpniu.

 

ZOBACZ: Olsztyn. Oszustwo "na aplikację". 22-letnia kobieta straciła 55 tys. zł

 

Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie osiem miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

 

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej sześć miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

jsd/arż / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie