Europa. Lipiec rekordowo suchym miesiącem. W Belgii i W. Brytanii najmniej opadów od lat

Świat
Europa. Lipiec rekordowo suchym miesiącem. W Belgii i W. Brytanii najmniej opadów od lat
PAP/EPA/Andy Rain
Park Greenwich w Londynie

Lipiec był najbardziej suchym miesiącem w Belgii od 137 lat. Centrum Pogodowe Królewskiego Instytutu Meteorologicznego w Brukseli zanotowało tylko 5 mm deszczu przez cały lipiec. Minione 30 dni były też najsuchsze w Anglii od 87 lat. Równie trudna sytuacja jest w Hiszpanii. Od poniedziałku obowiązuje tam stan pogotowia ze względu na upały na południu kraju.

Susze trawią Europę.

 

W Belgii mniej opadów odnotowano w tym lipcu w 1885 roku. Były to 3 mm. Mimo wyjątkowo suchego lipca rekord suszy nie został pobity. Dzieje się tak, ponieważ pomiary są prowadzone w okresie 90 dni. Okres od maja do lipca 1976 roku był pod względem upałów rekordowy.

 

ZOBACZ: W czwartek w Polsce odnotowano rekord ciepła. Najcieplej było na zachodzie kraju

 

Królewski Instytut Meteorologiczny informuje, że rekord najwyższej temperatury w Belgii również nie został pobity. Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w kraju, to 41,8 stopnia Celsjusza w Begijnendijk (Brabancja Flamandzka) 25 lipca 2019 roku.

Rekordowa susza w Anglii

Poprzedni miesiąc był także najsuchszym lipcem w Anglii od 1935 roku - poinformował brytyjski urząd meteorologiczny (Met Office). W niektórych regionach był to lipiec z najmniejszą ilością opadów w historii prowadzenia pomiarów.

 

ZOBACZ: Susza w Polsce. Dramatycznie niski poziom wody w polskich rzekach

 

Są to wstępne statystyki. Met Office opublikował je po zakończeniu miesiąca, w którym rekordowe upały wywołały pożary w Londynie oraz mocno obciążyły infrastrukturę w całym kraju.

Upały w Hiszpanii

Natomiast na ponad połowie terytorium Hiszpanii obowiązuje od poniedziałku stan pogotowia ze względu na upały na południu i zachodzie kraju oraz burze na północnym wschodzie. W pięciu regionach autonomicznych ogłoszono pomarańczowy alert z powodu blisko 40-stopniowych temperatur.

 

Najgoręcej jest w Estremadurze, gdzie w godzinach wieczornych słupek rtęci pokazuje 42 stopnie C. W Madrycie jest w poniedziałek ponad 38 stopni i ze względu na niebezpieczeństwo pożarów ograniczono dostęp do największego stołecznego parku El Retiro oraz ośmiu innych parków. Odwołano też imprezy plenerowe.

 

Ponad 1000 osób zmarło w tym roku w Hiszpanii wskutek upałów.

 

ZOBACZ: Rumunia. Tropikalne upały. Ludzie modlą się o deszcz

 

Według synoptyków upały w tym kraju nie ustąpią jeszcze długo i utrzymają się nawet na jesieni. Agencja meteorologiczna Aemet twierdzi, że najwyższe temperatury tego lata jeszcze nie zostały odnotowane. W sierpniu przewidywana jest trzecia, największą w tym roku fala upałów, a najgorętszy ma być 6 sierpnia, kiedy średnia temperatura na Półwyspie Iberyjskim może przekroczyć w dzień 40 stopni, a w nocy w wielu częściach Hiszpanii nie spadnie poniżej 25 stopni.

 

Wysokie temperatury wpływają na wzrost zagrożeniu pożarowego. Według oficjalnych danych do tej pory ogień strawił ponad 73 tys. ha lasów oraz terenów uprawnych w Hiszpanii.

ap/jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie