USA: Dziennikarka musiała zmienić ubranie, by relacjonować egzekucję. Jej spódnica była za krótka

Świat
USA: Dziennikarka musiała zmienić ubranie, by relacjonować egzekucję. Jej spódnica była za krótka
Pixabay/ DanielVanderkin/ zdj. ilustracyjne
Kobieta usłyszała w centrum medialnym placówki, że jej strój narusza więzienny kodeks ubioru

Amerykańska dziennikarka Ivana Hrynkiw Shatara musiała zmienić ubranie, by móc relacjonowac egzekucję więźnia z Alabamy. W zakładzie karnym usłyszała, że jej spódnica jest za krótka.

28 lipca Ivana Hrynkiw Shatara przyjechała do zakładu karnego im. Williama C Holmana w Atmore w stanie Alabama na egzekucję Joe Nathana Jamesa Jr, skazanego na śmierć za zabicie swojej byłej dziewczyny, 26-letniej Faith Hall, w 1994 roku.


Pracująca dla serwisu AL.com kobieta usłyszała w centrum medialnym placówki, że jej strój narusza więzienny kodeks ubioru. Powiedziano też, że jej buty z odkrytymi czubkami odsłaniają zbyt wiele.

"Próbowałam podciągnąć spódnicę do bioder, aby ją wydłużyć"

W oświadczeniu udostępnionym na Twitterze dziennikarka stwierdziła, że ​​nosiła tę samą spódnicę przy poprzednich podobnych wizytach w zakładach karnych i podczas innych wydarzeń zawodowych bez podobnych "bez incydentów".

 

 

"Dzisiaj wieczorem przedstawiciel Departamentu Więziennictwa w Alabamie powiedział mi publicznie, że nie mogę oglądać egzekucji, ponieważ moja spódnica jest za krótka" - napisała Ivana Hrynkiw Shatara.


"Próbowałam podciągnąć spódnicę do bioder, aby ją wydłużyć, ale powiedziano mi, że to nadal nieodpowiednie" - dodała.

 

By dostać się do środka, kobieta pożyczyła od jednego z fotografów spodnie. Musiała także wrócić do swojego auta, by zmienić buty na tenisówki.


Jak opisała, sytuacja sprawiła, że poczuła się niekomfortowo.

 

ZOBACZ: USA. Protesty po orzeczeniu Sądu Najwyższego. Aborcja zakazana w ośmiu stanach


"Czułam się zawstydzona tym, że moje ciało i ubrania były kwestionowane w obecności ludzi, których w większości nigdy nie spotkałam" - stwierdziła.

 

"Usiadłam, próbowałam przestać się rumienić i wykonałam swoją pracę. Jak często muszą robić kobiety" - dodała.

"Niedopuszczalne i nierówne" traktowanie

Kelly Ann Scott, redaktorka naczelna Alabama Media Group, do której należy AL.com, określiła traktowanie dziennikarki jako "niedopuszczalne i nierówne".

 

- Jestem dumna ze współpracy z Ivaną, która pomimo tego traktowania, z profesjonalizmem opowiadała historię naszym widzom w Alabamie – powiedziała.

 

AL.com wysłało skargę do ADOC, a także do gubernatora Alabamy Kay Ivey i prokuratora generalnego Steve'a Marshalla.

 

Egzekucja Joe Nathana Jamesa odbyła się przez śmiertelny zastrzyk. Mężczyzna został stracony pomimo próśb krewnych ofiary o darowanie mu życia.

an/bas/news.sky.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie