Ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla kilku województw

Polska
Ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla kilku województw
PAP/Lukasz Gagulski

W weekend czeka nas w Polsce załamanie pogody. Synoptycy w większości kraju przewidują ulewy, którym towarzyszył będzie silny wiatr. Miejscami mogą również wystąpić opady gradu. Wydano ostrzeżenia dla kilku województw.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaalarmowało o możliwych ulewach i silnym wietrze w weekend w województwach śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim i w części województw łódzkiego, opolskiego i wielkopolskiego.

 

 

Jak przekazało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi deszczami dla całego województwa. Ostrzeżenie obowiązuje od sobotniego przedpołudnia do godziny 17-tej w niedzielę.

 

Według prognoz synoptyków IMGW-PIB, w sumie na metr kwadratowy może spaść od 50 do 90 litrów deszczu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 procent.

 

Dodatkowo, dla powiatu głubczyckiego, nyskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i prudnickiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, w trakcie których porywy wiatru mogą dochodzić do 60 km/h. 

 

WIDEO: Zobacz prognozę pogody na weekend

 

 

IMGW podało, że w sobotę rano na południu woj. mazowieckiego i zachodzie woj. lubelskiego wolno przemieszczają się burze z silnymi opadami deszczu, których szacowana suma może sięgać punktowo około 20 mm/godz.

 

Burzom prawdopodobnie towarzyszy również grad – zaznaczył Instytut we wpisie na Twitterze.

 

dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie