USA: Sędziowie czerpią wiedzę z Wikipedii. Wyniki badania

Technologie
USA: Sędziowie czerpią wiedzę z Wikipedii. Wyniki badania
Flickr
Amerykańcy badacze ustalili, że sędziowie korzystają z Wikipedii przed decyzją, na ile lat skazać kogoś na więzienie

Sędziowie częściej powołują się na precedensy, które opisano w Wikipedii. To oznacza, że przygotowując się do wydania wyroku, czytają artykuły napisane przez anonimowych internautów - ustalili amerykańscy naukowcy z Massachuetts. Ich zdaniem to furtka dla sprytnych prawników, którzy na początku postępowania mogą edytować teksty z Wikipedii tak, by "dostosować je" do swoich celów.

Sędziowie niczym nie różnią się od studentów, którzy wiedzy przed ważnym egzaminem często poszukują w sieci - ustalili naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji przy amerykańskim Institute of Technology w Massachuetts.

 

Z ich badania wynika, że decydujący o czyjejś wolności lub uwięzieniu również wyszukują prawniczych informacji w Wikipedii. Trafiają na internetową encyklopedię, ponieważ Google i inne wyszukiwarki podsuwają jej artykuły w pierwszej kolejności.

 

ZOBACZ: Afera w służbie zdrowia. Zabrakło papieru na dyplomy, lekarze nie mogą pracować

 

MIT podkreśliło, że z tego powodu istotne jest, by dane na Wikipedii były jak najczęściej korygowane i weryfikowane.

 

- Nietrudno wyobrazić sobie, że zaradny prawnik nakłoni swój zespół, by na wczesnym etapie postępowania dodał do artykułu na Wikipedii własną analizę odpowiedniego precedensu (którym zajmuje się sąd - red.) - zauważył Neil Thompson, badacz MIT i główny autor badania, cytowany przez cnet.com.

Sędziowie częściej powoływali się na sprawy, które opisano w Wikipedii

Wiadomo też, w jaki sposób naukowcy ustalili, czy sędziowie korzystają z internetowych zasobów wiedzy. W ramach eksperymentu studenci prawa napisali ponad 150 nowych artykułów dotyczących orzeczeń irlandzkiego Sądu Najwyższego. Połowa z nich, wybrana losowo, trafiła na Wikipedię.

 

Następnie informatycy MIT prześledzili, jak często wydający wyroki powoływali się na te sprawy w swoich orzeczeniach i czy tworząc argumentację, używali językowych zbitek wprost z sieciowej encyklopedii.

 

ZOBACZ: Nowe badania: Covid jednak z targu w Wuhan. "Pochodzenie odzwierzęce"

 

Okazało się, że cytaty dotyczące precedensów, o których artykuły opublikowano na Wikipedii, pojawiły się w sędziowskich mowach o 20 procent częściej. Jak ocenił MIT, to "wzrost istotny statystycznie".

 

Zależność ta dotyczyła jednak przede wszystkim sądów niższej instancji. Zdaniem badaczy może to oznaczać, że pracujący w nich sędziowie są zbyt obciążeni obowiązkami, więc szukają sposobu, by zaoszczędzić czasu.

wka/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie