"W Polsce brakuje ponad 150 tys. kierowców". Dramatyczna sytuacja na rynku transportowym

Polska
"W Polsce brakuje ponad 150 tys. kierowców". Dramatyczna sytuacja na rynku transportowym
Polsat News
Braki w transporcie to co najmniej 150 tys. pracowników

Tak dramatycznej sytuacji w sektorze transportowym jeszcze nie było - przekazują eksperci. Na rynku brakuje około 150 tys. kierowców. - Zarobki nie są oszałamiające - komentują sytuację w swoim zawodzie sami pracownicy.

Prowadzenie pojazdów to ciężka i odpowiedzialna praca. Z wypowiedzi kierowców rozmawiających z reporterkż Polsat News Dorotż Wlekik, wyłania się obraz zawodu, dla którego trzeba dużo poświęcić.

 

Dalekie trasy, rozstanie z domem, upały i nocowanie w różnych miejscach - to tylko kilka niedogodności, z którymi muszą zmierzyć się kierowcy.

 

- To jest kilka zawodów w jednym: kucharz, ochroniarz, kierowca, pilot. A zarobki nie są oszałamiające - przekazał dziennikarce jeden z kierowców samochodu ciężarowego. Dodał, że jeśli chce się dobrze zarobić, to trzeba zostawić rodzinę i dom na długo.

 

ZOBACZ: Warszawa. Cięcia w rozkładach jazdy autobusów. ZTM: wojna "zdestabilizowała rynek pracy"

 

- Klimat też przeszkadza, w takie temperatury nie da się wytrzymać na postoju w kabinie samochodu - powiedział inny kierowca, który także jeździ w dalekie trasy. - Pracowników brakuje, dlatego że się ich nie szanuje - dodał. Kierowca przekazał, że część jego kolegów zrezygnowała, bo była traktowana jak wyrobnicy.

 

Brak pracowników jest odczuwalny wszędzie wszędzie, czego dowodem jest to, że często sami właściciele firm transportowych siadają za kierownicą, by wykonać zaplanowane trasy.

 

Problemy ma także transport publiczny. W miastach brakuje kierowców autobusów i tramwajów. Władze starają się temu przeciwdziałać zapewniając szkolenia i podwyżki. W Gorzowie Wielkopolskim częściej do pracy zgłaszają się kobiety. 

Ekspert: Aktualne braki w transporcie to już co najmniej 150 tys. pracowników

Jak podaje Portal Samorządowy, eksperci Północnej Izby Gospodarczej przekazują, "że tak dramatycznej sytuacji w sektorze transportowym jeszcze nie było. Opierając się na różnych szacunkach z rynku pracy wskazują, że aktualne braki w tym zakresie to już co najmniej 150 tys".

 

ZOBACZ: Samochody ciężarowe z Rosji i Białorusi utknęły w Polsce. Powodem sankcje przeciwko Rosji

 

- Brakuje kierowców na trasach krajowych, międzynarodowych, w komunikacji miejskiej. Właściwie każdy, kto ma uprawnienia i chęci do pracy, znajdzie w tym zawodzie zatrudnienie bez większego problemu - zauważyła Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

 

WIDEO - Dramatyczna sytuacja na rynku transportowym

 

 

- Nie możemy zapominać o tym, że demografii nie da się oszukać. Kierowcy pracujący zawodowo po prostu się starzeją i widzimy tutaj również coraz więcej osób odchodzących na emeryturę – stwierdził Jerzy Gębski z firmy Enterprise Logistics.

mbl/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie