Sri Lanka. Znaleziono największy szafir na świecie. Jest wart 100 mln dolarów

Świat
Sri Lanka. Znaleziono największy szafir na świecie. Jest wart 100 mln dolarów
Pixabay/Twitter
Na Sri Lance znaleziono największy szafir gwiaździsty na świecie

510 kilogramów i 2,5 mln kartów - na Sri Lance znaleziono prawdopodobnie największy na świecie szafir gwiaździsty. Na kamień trafiono przypadkiem przy kopaniu studni. Szacuje się, że jego wartość rynkowa to nawet 100 mln dolarów.

Władze Sri Lanki twierdzą, że największy na świecie szafir gwiaździsty został znaleziona przez przypadek - informuje BBC. 

Cenne odkrycie przy kopaniu studni

Handlarz kamieniami szlachetnymi, na którego podwórku dokonano odkrycia powiedział, że kamień został znaleziony przez robotników kopiących studnię. Okolica miasta Ratnapura, w której mieszka, jest bogata w cenne kruszce. 

 

- Osoba, która kopała studnię, zaalarmowała nas o rzadkich kamieniach. Później natknęliśmy się na ten ogromny okaz – powiedział BBC właściciel kamienia. Ze względów bezpieczeństwa nie chciał podawać swoich personaliów. 

 

Rodzina mężczyzny od pokoleń zajmuje się handlem kamieniami szlachetnymi. 

 

2,5 miliona karatów

Eksperci twierdzą, że kamień o bladoniebieskim kolorze, na rynku międzynarodowym ma szacunkową wartość nawet 100 milionów dolarów.

 

Szafir waży około 510 kilogramów, ma 2,5 miliona karatów. Dostał nazwę "Szafir Serendipity".

 

ZOBACZ: Kupił ślimaka na obiad. W skorupie znalazł perłę wartą fortunę

 

Oczyszczenie kamienia zajęło ponad rok. Poddano go dokładnej analizie i uzyskał odpowiedni certyfikat.

 

- Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużego okazu. Prawdopodobnie powstał on około 400 milionów lat temu – powiedział BBC dr Gamini Zoysa, znany gemmolog.

Miasto klejnotów

Ratnapura, co w języku syngaleskim oznacza "miasto klejnotów", jest znane jako stolica cennych kruszców w tym kraju. W przeszłości znajdowano tam inne cenne kamienie.

 

Sri Lanka jest wiodącym eksporterem szafirów i innych drogocennych klejnotów. W ubiegłym roku kraj zarobił około pół miliarda dolarów na eksporcie klejnotów, oszlifowanych diamentów i biżuterii.

 

Władze Sri Lanki uważają, że okaz zainteresuje prywatnych kolekcjonerów lub muzea.

pgo/msl / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie