Ziobro: Unia Europejska nas szantażuje. Ostrzegaliśmy przed tym premiera

Polska
Ziobro: Unia Europejska nas szantażuje. Ostrzegaliśmy przed tym premiera
Polsat News
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

- Komisja Europejska chce powrotu uległego Tuska - powiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że Unia Europejska szantażuje Polskę. - Ostrzegaliśmy przed tym premiera - stwierdził lider Solidarnej Polski. Środowa konferencja jest odpowiedzią na zalecenie Komisji Europejskiej dotyczące rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- Mogliśmy bronić swoich interesów i przeciwstawić się agresji Komisji Europejskiej. Niestety, postanowiono zaufać Brukseli - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do uwag KE zgłoszonych do zaproponowanych zmian w Izbie Dyscyplinarnej SN.

 

Szef Solidarnej Polski stwierdził, że Unia Europejska szantażuje Polskę.

 

- Ostrzegaliśmy przed tym premiera. Nie mamy z tego powodu satysfakcji. Droga ustępstw to droga donikąd - dodał.

 

Ziobro zauważył, że ustawa w wersji zaproponowanej przez prezydenta też nie satysfakcjonuje KE, skoro wypłata środków wciąż nie ruszyła. - To nie czarnowidztwo, ale realna ocena sytuacji - powiedział.

 

ZOBACZ: Solidarna Polska ma projekt "cofający likwidację polskiego górnictwa". Ziobro zapowiada

 

- UE nie chodzi o sądy czy praworządność, ale o władze. Oni chcą odebrać mandat demokratyczny obecnemu rządowi i przywrócić uległego Tuska - mówił.

 

- "Eurokraci i urzędasy" życzą sobie powrotu do rządów uległych. Wartości to tylko ich maska. Nie interesują ich standardy, widzimy jak Unia pomaga Ukrainie - podsumował polityk.

 

WIDEO - Ziobro: Unia Europejska nas szantażuje. Ostrzegaliśmy przed tym premiera

 

 

Obawy Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce

KE opublikowała swoją ocenę praworządności w krajach unijnych po raz trzeci, jednak po raz pierwszy dokument ten zawiera także zalecenia dla państw członkowskich. Zalecenia KE mają na celu zachęcenie państw unijnych do postępów w realizacji trwających lub planowanych reform.

 

- Praworządność pozostaje fundamentem demokracji. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to kolejne wydarzenie, które przypomniało nam jak ważne są działania na rzecz utrzymania i promowania praworządności w UE i poza nią. Tegoroczne sprawozdanie pokazuje, że debata na temat praworządności w Europie przynosi postępy, ponieważ państwa członkowskie wprowadzają ulepszenia i zajmują się kwestiami praworządności. Niestety w niektórych państwach członkowskich utrzymują się pewne kwestie budzące zastrzeżenia, zwłaszcza jeśli chodzi o niezależność sądownictwa - powiedziała wiceszefowa KE Viera Jourova.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Hiszpański rząd gotowy do wysłania militarnego wsparcia

 

W przypadku Polski jedna z rekomendacji brzmi: "Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu".


W rozdziale poświęconym Polsce KE wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa" i przypomniała, że polski Trybunał Konstytucyjny "wydał kolejne orzeczenia bezpośrednio kwestionujące prymat prawa unijnego, przepisy traktatów UE i europejskiej konwencji praw człowieka".

mbl/arż/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie