Ostrzał portu w Odessie. Rosja przyznała się i "tłumaczy": Zniszczyliśmy ukraiński okręt i Harpoony

Świat
Ostrzał portu w Odessie. Rosja przyznała się i "tłumaczy": Zniszczyliśmy ukraiński okręt i Harpoony
PAP/EPA/ODESA CITY HALL PRESS OFFICE HAN
Port w Odessie po sobotnim, rosyjskim ostrzale

Dzień po rosyjskim ataku na port w Odessie, przedstawiciele reżimu Władimira Putina potwierdzili, że to oni odpowiadają za wysłanie rakiet. Jak podał moskiewski resort obrony, udało mu się zniszczyć ukraiński statek wojenny, a także pociski Harpoon, przekazane przez Amerykanów. Kijów na razie nie odniósł się do twierdzeń Rosjan.

Pociski na port w Odessie, który należy do najważniejszych w Ukrainie, spadły w sobotę. Stało się to dzień po tym, jak Rosja i Ukraina - przy udziale Turcji oraz ONZ - zawarły porozumienie ws. eksportu zboża.

 

ZOBACZ: Rosjanie ostrzelali port w Odessie. MSZ Ukrainy: Putin splunął w twarz ONZ i Turcji

 

Ukraińskie władze, po ostrzelaniu portu, oceniły, że było to "splunięcie w twarz" prezydentowi Turcji Erdoganowi, a także szefowi ONZ Guteresowi. Wystrzelenie rakiet przez Rosję potępiły również m.in. Stany Zjednoczone.

Rosja "tłumaczy" ostrzał portu w Odessie

Do incydentu odniosła się w niedzielę Rosja. Jak przekazał jej resort obrony, Kreml wystrzelił rakiety, aby zniszczyć ukraiński okręt wojenny oraz pociski przeciwokrętowe Harpoon.

 

 

"Użyliśmy precyzyjnie naprowadzanych pocisków morskich dalekiego zasięgu; uderzyły w teren zakładu naprawy statków w odeskim porcie" - przekazało ministerstwo, na czele którego stoi Siergiej Szojgu. Komunikat przytoczyła agencja Reutera.

Doradca Zełenskiego: Rosja blokuje porty, eksport zboża potrwa dłużej

Ukraina szacuje, że w ciągu ośmiu-dziewięciu miesięcy mogłaby wyeksportować 60 milionów ton zboża, gdyby jej porty nie były zablokowane przez Rosjan. Wyliczenia te przedstawił Oleh Ustenko, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 

Jak dodawał, aby wysłać w świat tę samą ilość ziaren przy rosyjskiej blokadzie, Ukrainie potrzeba więcej czasu, bo nawet dwa lata.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie