Dęblin: Rowerzystka schyliła głowę, by zmieścić się pod szlabanem. Uderzyła ją rogatka. Nagranie PKP

Polska
Dęblin: Rowerzystka schyliła głowę, by zmieścić się pod szlabanem. Uderzyła ją rogatka. Nagranie PKP
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A./YouTube
Rowerzystka pochyliła głowę, wierząc, że zmieści się pod szybko opadającym szlabanem. Mimo starań kobieta z impetem wjechała w zaporę, uderzając w nią

Rowerzystki zignorowały włączone sygnalizatory i opadające rogatki na przejeździe kolejowym w Dęblinie (woj. lubelskie). Jedna z nich próbowała "zmieścić się" pod szlabanem, schylając głowę, jednak zakończyło się to upadkiem i interwencją pogotowia. Film z niebezpiecznego zdarzenia opublikowały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na nagraniu z monitoringu widać przejeżdżające przez otwarty przejazd kolejowy samochody. W pewnym momencie szlabany zaczęły opadać, a na sygnalizatorach pojawiło się czerwone światło.

Rowerzystki zignorowały światła i szlabany. Rogatka uderzyła jedną z nich

Dwie rowerzystki, które wówczas pojawiły się tam, postanowiły zignorować te ostrzeżenia przed pociągiem. Kobiety, zamiast się zatrzymać, nierozsądnie uznały, że przejadą przez tory.

 

ZOBACZ: Wyszków: Śmiertelny wypadek na drodze nr 62. Nie żyje kobieta, dzieci są ranne

 

Pierwszej z nich - wbrew przepisom - udało się kilka torów. Następna pochyliła głowę, wierząc, że zmieści się pod opadającą rogatką. Pomyliła się jednak i z impetem jechała w zaporę, która ją uderzyła. 

 

W wyniku kolizji cyklistka spadła z roweru tuż przed torami. Na filmie widać, że nie miała ochronnego kasku - gdyby chroniła głowę, być może nie doznałaby obrażeń wymagających interwencji pogotowia.

 

"Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się"

Wideo opublikował ku przestrodze państwowy zarządca infrastruktury kolejowej - PKP PLK. "Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory" - przekazała spółka.

 

ZOBACZ: Niemcy: Rowerzysta złapany przez fotoradar. Przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h

 

Jak przypominają PKP PLK, kierowcy i rowerzyści muszą pamiętać, że znak "STOP" nakazuje im zatrzymać się przed przejazdem. Tory można pokonać tylko wtedy, gdy zapewniony jest bezpieczny zjazd z szyn. Ponadto zbliżając się do skrzyżowania drogi z torami należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

 

W 2021 roku przeciętnie co dwa dni dochodziło do wypadków i kolizji na przejazdach drogowo-kolejowych. Jak wynika z danych PKP PLK, zginęło w nich 49 osób, a 17 zostało rannych. Znamy również statystyki za pierwsze półrocze tego roku: to około 70 zdarzeń, w których śmierć poniosło niemal 20 osób.

nb/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie