Wojna w Ukrainie. Rozmowy w Stambule ws. eksportu zboża. "Żadnych umów z Rosją"

Świat
Wojna w Ukrainie. Rozmowy w Stambule ws. eksportu zboża. "Żadnych umów z Rosją"
Facebook/Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy

Ukraińska delegacja na czele z ministrem infrastruktury Oleksandrem Kubrakowem przybyła do Stambułu na rozmowy w sprawie rozwiązania problemu związanego z eksportem zboża. W piątek strony podpisały dokument odnośnie do odblokowania ukraińskich portów. Jak powiadomił doradca prezydenta, Ukraina nie podpisze porozumienia w tej sprawie z Rosją.

"W ramach wizyty strona ukraińska odbyła spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Głównym tematem rozmów była inicjatywa ONZ w sprawie odblokowania portów morskich dla eksportu żywności i gwarancji bezpieczeństwa dla statków" - powiadomiło ministerstwo infrastruktury Ukrainy.  

Jak powiadomiono, Guterres kolejny raz wraził wsparcie w sprawie odblokowania portów i zapewnił, że bezpieczeństwo jest niezaprzeczalnym priorytetem ONZ. Dodał, że ONZ zrobi wszystko, by ta zasada była przestrzegana przez wszystkich uczestników rozmów.

Wojna w Ukrainie. Eksport zboża

22 lipca przedstawiciele Ukrainy, Turcji oraz sekretarz generalny ONZ mają podpisać w Stambule ugodę w sprawie eksportu ziarna. Jak powiadomiła Ukraińska Prawda, dokument ma nazywać się "Inicjatywa w sprawie bezpiecznego transportu ziarna i produktów żywnościowych z ukraińskich portów". Według informacji przekazanych przez portal, dokument zostanie oddzielnie podpisany przez Turcję, ONZ i Rosję

 

ZOBACZ: Turcja. Biuro prezydenta: W piątek umowa w sprawie eksportu ukraińskiego zboża


Wśród szczegółów zawartego porozumienia mają znaleźć się zapisy, z których wnika, że porty "Odessa", "Czarnomorsk" i "Piwdennyj" był i są ukraińskie, a przebywanie w nich innych statków, za wyjątkiem tych, które mają zapewnić eksport zboża i związanych z nim produktów żywnościowych, nie jest przewidziane. Według informatorów portalu, dokument nie wpływa na "poluzowanie" sankcji w stosunku do Rosji. Jak powiadomił portal hromadske.ua, dokument ma zostać podpisany w piątek o godzinie 16:30.    

Podolak: Ukraina nie podpisze porozumienia z Rosją

Do inicjatywy odniósł się na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Ukraina nie podpisuje żadnego porozumienia z Rosją. Podpisujemy porozumienie z Turcją i ONZ i bierzemy na siebie zobowiązania wynikające z niego. Rosja podpisze identyczny dokument z Turcją i ONZ" - napisał. 


Jak dodał, strona ukraińska nie wyraża zgody na przebywanie rosyjskich statki w ukraińskich portach. "W przypadku prowokacji – natychmiastowa odpowiedź wojsk. Gdyby zaszła potrzeba wszystkie inspekcje statków transportowych będą odbywać się przez specjalne grupy na wodach terytorialnych Turcji".

Porozumienie ws. eksportu osiągnięte

Jak powiadomił po godzinie 16 sekretarz generalny ONZ, porozumienie zostało zawarte

 

- Umowa o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Czarnym pomoże w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego i złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach  - powiedział prezydent Turcji Erdogan.

 

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield zapowiedziała, że Stany Zjednoczone Ameryki rozliczą Rosję z odpowiedzialności za wdrożenie umowy. - Stany Zjednoczone zwracają się ponadto do Chin, by przestały gromadzić zapasy zbóż i przeznaczyły więcej zapasów na rzecz pomocy humanitarnej dla krajów - powiedziała.

 

Ustalenia porozumienia

Strona ukraińska ma zapewnić bezpieczne przejście statków eksportujących zboże przez zaminowane wody wokół ukraińskich portów.

Wśród najważniejszych zapisów porozumienia znalazło się też utworzenie w Stambule Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, z przedstawicielami wszystkich czterech stron. Zadaniem Centrum będzie m.in. koordynowanie kontroli statków, prowadzonej w tureckich portach, która ma zapobiec sprowadzaniu przez jednostki udające się po ukraińskie zboże broni do tego kraju.

Umowa została zawarta na 120 dni, z możliwością jej przedłużenia. Zanim statki zaczną faktycznie wywozić zboże z ukraińskich portów minie kilka tygodni, samo przygotowanie ukraińskich portów do tej operacji wymaga około 10 dni - zaznaczyli przedstawiciele ONZ.

"To ważny krok, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego"

Do podpisanego porozumienia odniósł się na Twitterze wiceszef biura prezydenta Ukrainy i jego doradca do spraw międzynarodowych Andrij Sybiha. "Zatwierdzono inicjatywę odblokowania ukraińskich portów! Pozwoli ona otworzyć korytarz humanitarny dla eksportu zboża. To ważny krok, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego" - napisał. 

 

 

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie