Wojna w Ukrainie. Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji na Rosję

Świat
Wojna w Ukrainie. Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji na Rosję
Pixabay/PublicDomainPictures
Zakaz importu złota z Rosji

Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności. W ramach nowych rozwiązań zakazano importu "najważniejszego rosyjskiego towaru po surowcach energetycznych" - złota.

"Dziś podejmujemy kolejny ważny krok w celu ograniczenia zdolności Rosji do kontynuowania i finansowania agresji przeciwko Ukrainie. Zakazujemy eksportu najważniejszego towaru - po surowcach energetycznych - rosyjskiego towaru, złota. Rozszerzamy również wyjątki dla transakcji z udziałem produktów rolnych i transferu ropy do krajów trzecich. Ponieważ UE dokłada wszelkich starań, abyśmy mogli przezwyciężyć nadciągający globalny kryzys żywnościowy. Od Rosji zależy zaprzestanie bombardowania ukraińskich pól i silosów oraz zaprzestanie blokowania portów Morza Czarnego" - oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.

 

ZOBACZ: Ambasadorowie państw członkowskich przyjęli w Brukseli pakiet sankcji wobec Rosji

 

W środę pakiet sankcji przyjęli ambasadorowie państw członkowskich UE. Zakłada on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania, w tym chemicznych i farmaceutycznych oraz zaawansowanych technologii.

Szczegóły siódmego pakietu sankcji

Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym.

 

Embargo na złoto obejmuje złotą biżuterię. O taki zapis zabiegała Polska.

 

Pakiet zakłada także wpisanie ponad 50 osób i podmiotów powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Oznacza to zamrożenie ich majątków i zakaz wjazdu do UE.

 

Komisja Europejska zaproponowała ten pakiet w miniony piątek. Zakłada on przedłużenie obecnych sankcji UE o pół roku, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.

 

Kolejny, znacznie szerszy pakiet sankcji, ma zostać przyjęty po wakacjach.

bas / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie