Media o unijnych sankcjach: Zakaz importu rosyjskiego złota, ale nie biżuterii

Świat
Media o unijnych sankcjach: Zakaz importu rosyjskiego złota, ale nie biżuterii
Pixabay
Siódmy pakiet sankcji na Rosję obejmuje zakaz importu rosyjskiego złota, ale nie biżuterii. Zdjęcie ilustracyjne

Zapowiedziany w piątek przez Komisję Europejską siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę przewiduje m.in. zakaz importu rosyjskiego złota. Z ważnym wyjątkiem. Zgodnie z projektem regulacji zakazem nie jest objęta biżuteria. Na ten szczegół jako pierwszy zwrócił uwagę portal Politico.

W projekcie pakietu sankcji, który wymaga zatwierdzenia przez kraje członkowskie, czytamy: "zabrania się kupowania, importowania lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, złota, takiego jak wymienione w załączniku XXVI, jeżeli pochodzi ono z Rosji i zostało wywiezione z Rosji do Unii lub do państwa trzeciego".

 

Jednak projekt aneksu do dokumentu, uzyskany przez Politico, doprecyzowuje, że Unia zakazywałaby wyłącznie importu złota sproszkowanego, surowego lub półproduktu, a także złotych monet i złomu. W projekcie nie ma mowy o złocie w postaci biżuterii.

 

ZOBACZ: Politico: Europę czekają ciężkie czasy. Putin szykuje nową, rosyjską zimę

 

W 2020 roku wartość eksportu rosyjskiego złota wyniosła prawie 19 mld dolarów.

Doprecyzowanie zakresu obecnych zakazów

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę. Oprócz zakazu importu rosyjskiego złota, zakłada on m.in. wzmacnianie kontroli eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ważny polityk socjaldemokratów: Nie można wykluczać rozmów z Putinem

 

Jak podała KE, sankcje zawierają też przepisy mające na celu zwiększenie pewności prawa przy egzekwowaniu sankcji przez państwa członkowskie. Ponadto dopasowuje ustalenia UE do restrykcji unijnych sojuszników i partnerów, w szczególności do G7. KE podała, że projekt sankcji "w żaden sposób nie dotyczy handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją".

 

Pakiet zakłada także wpisanie kolejnych osób powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Projekt ma też doprecyzować zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych. Zaproponowano także przedłużenie obecnych sankcji UE o sześć miesięcy, do końca stycznia 2023 r.

 

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie