Upały w Polsce. Temperatury zbliżą się do rekordowych wartości

Polska
Upały w Polsce. Temperatury zbliżą się do rekordowych wartości
Pixabay
W czwartek termometry wskażą nawet 39 stopni Celsjusza

Czwartek to kolejny dzień z wysokimi temperaturami. Miejscami termometry pokażą nawet 38-39 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie temperatury zbliżą się do rekordowych wartości. Wieczorem i w nocy możliwe są burze.

Jak przekazał Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w czwartek największe upały prognozowane są dla Dolnego Śląska i Wielkopolski. Tam lokalnie do 38 stopni Celsjusza i będą to temperatury, które zbliżą się do rekordowych wartości.

 

Najchłodniej, ale także gorąco, z temperaturą od 28 stopni Celsjusza, czwartek zapowiada się na Suwalszczyźnie.

 

 

Dzień na ogół ma być pogodny, bezchmurny lub z małym zachmurzeniem.

Upał w Polsce. Padnie rekord temperatury?

Najwyższą temperaturę w historii pomiarów w Polsce zmierzono 21 lipca 1921 roku w Prószkowie (woj. opolskie). Termometry wskazały 40,2 stopnie Celsjusza. 

 

Tego samego dnia 40 stopni Celsjusza odnotowano również w Zbiersku (woj. wielkopolskie). 

 

Najwyższą temperaturę w XXI wieku zanotowano we wsi Silniczka (woj. łódzkie) 8 sierpnia 2013 roku. Było to 38,9 stopni Celsjusza

Upały w Polsce. Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia przed upałami dla niemal całego kraju. 

 

Najwyższy - III stopień (oznaczony kolorem czerwonym - red) obowiązuje w południowych powiatach województwa zachodniopomorskiego, w zachodnich powiatach wojewódzwa kujawsko-poomorskiego, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie oraz w zachodnich powiatach województwa Śląskiego. 

 

IMGW

 

 

"Temperatura maksymalna w środę od 33°C do 37°C, w czwartek od 33°C do 38°C, w piątek i sobotę od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 20°C, tylko w nocy ze środy na czwartek od 19°C do 22°C." - informuje IMGW. 

Upały w Polsce. Możliwe burze

- Jedynie na zachodzie po południu, wręcz pod wieczór, zachmurzenie zacznie wzrastać do dużego i pojawią się przelotne opady deszczu. Niewykluczone burze. Może im towarzyszyć porywisty wiatr sięgający 60-70 km/h. Opady deszczu nie powinny przekroczyć 10 l/m kw. – powiedział synoptyk IMGW.

 

Wiatr będzie na ogół słaby, umiarkowany z kierunków południowych. Tylko na wschodzie z kierunków północnych.

 

- Burze, które wkroczą po południu czy pod wieczór nad zachodnią Polskę w nocy z czwartku na piątek będą wędrować w głąb kraju do centrum. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15 l/m kw., lokalnie do 20 l/m kw., zwłaszcza na północy kraju - na Pomorzu, na Wybrzeżu. Porywy wiatru w burzach mogą sięgać 70-75 km/h - powiedział Walczak.

Upały w Polsce. RCB: Ogranicz przebywanie na pełnym słońcu 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami i podpowiada, jak sobie z nimi radzić. 

 

W czasie upałów należy pić dużo niegazowanej wody i ograniczyć przebywanie na słońcu. Okna w domach powinny być zamknięte i zasłonięte.

 

 

Jak podaje RCB, wychodząc na zewnątrz, powinniśmy zakładać nakrycie głowy oraz stosować kremy z filtrem UV. Spożywanie alkoholu nie jest wskazane. 

 

Nie należy lekceważyć objawów przegrzania organizmu takich jak: przyśpieszony oddech, ból głowy, nudności, zawroty głowy, dreszcze. 

 

dsk/pgo/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie