Poznań. Stwierdzono trzy przypadki małpiej ospy. Zakażeni przylecieli z Hiszpanii i USA

Polska
Poznań. Stwierdzono trzy przypadki małpiej ospy. Zakażeni przylecieli z Hiszpanii i USA
Wikimedia.org/National Institute of Allergy and Infectious Diseases
Stwierdzono trzy przypadki małpiej ospy w Poznaniu. Zakażeni przylecieli z Hiszpanii i USA

Potwierdzono pierwsze trzy przypadki zakażenia małpią ospą w Poznaniu. Osoby zarażone wirusem przyleciały do stolicy Wielkopolski z Hiszpanii i USA. Chorzy przebywają w szpitalu, a ich stan jest określany jako dobry - przekazała we wtorek rzeczniczka wielkopolskiego sanepidu.

Informację o zdiagnozowaniu wirusa małpiej ospy w stolicy regionu jako pierwsze podało lokalne Radio Poznań. Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Wiesława Kostuj powiedziała, że w piątek potwierdzono zakażenie tą chorobą u trzech pacjentów. - Te osoby są hospitalizowane, a ich stan określany jest jako dobry - powiedziała.

 

Jak wskazała Kostuj, jedna z zakażonych osób to cudzoziemiec, pozostałe dwie to obywatele Polski. Dwie osoby przyleciały do Poznania z Hiszpanii, a jedna ze Standów Zjednoczonych. Rzeczniczka dodała, że przeprowadzony wywiad epidemiologiczny na razie nie potwierdził, by zakażeni mieli szersze kontakty z innymi osobami, które musiałyby w związku z tym zostać poddane kwarantannie.

Małpia ospa

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

 

ZOBACZ: Małpia ospa. WHO apeluje do państw o "pilne działania"

 

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie