Paweł Kukiz: Jeśli PiS nie uchwali ustawy o sędziach pokoju, to przestanę z nimi głosować

Polska
Paweł Kukiz: Jeśli PiS nie uchwali ustawy o sędziach pokoju, to przestanę z nimi głosować
Polsat News
Paweł Kukiz w Radiu Wrocław

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość do końca września nie uchwali ustawy o sędziach pokoju, to przestanę z nimi głosować - zapowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. W rozmowie z Radiem Wrocław poseł przyznał też, że w przypadku takiego scenariusza, nie wykluczyłby złożenia wniosku o odwołanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

- Zostają nam właściwie maksymalnie dwa miesiące. (...) Później po prostu przestaniemy głosować z Prawem i Sprawiedliwością, jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie zagłosuje, czy wstrzyma procedowanie tej ustawy - zapowiedział Paweł Kukiz odnosząc się do ustawy o sędziach pokoju.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz o Rosjanach: Nie wolno tej stepowej dziczy odpuścić na milimetr

 

W rozmowie z Radiem Wrocław przyznał, że nie "boi się o głosowanie", bo jeśli Prawo i Sprawiedliwość (a nie cała Zjednoczona Prawica) zachowa dyscyplinę, to ustawa zostanie uchwalona głosami posłów PSL.

 

- Rozmawiałem ostatnio i z panem Władysławem Bartoszewskim, i z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. W 2019 roku Polskie Stronnictwo Ludowe wpisało wszystkie postulaty Kukiz'15, oprócz ustawy antysitwowej, do swojego programu, więc nie bardzo mają wyjście, żeby się z tych deklaracji wycofać w przypadku głosowania. A że mają szabel więcej niż Ziobro, więc tu minister Ziobro nie jest szczególnie do tej ustawy potrzebny - przyznał Kukiz.

Wniosek o odwołanie Ziobry? Kukiz wyjaśnia

Lider Kukiz'15 zapowiedział jednak, że jeśli Ziobro "będzie blokował sędziów pokoju", to "on nie będzie podnosił ręki za jego pomysłami reformy sądownictwa". Przyznał tez, że "fundamentalnie nie zgadza się z koncepcją" ministra sprawiedliwości.

 

- Reasumując, wygląda to tak, jak najprościej, jeśli Prawo i Sprawiedliwość w ciągu dwóch miesięcy, czy powiedzmy do końca września, nie uchwali mi, nie uchwali nam sędziów pokoju, no to przestanę z nimi głosować. Kto wie, czy nie złożymy wtedy wotum nieufności dla pana ministra Ziobry, wspólnie oczywiście z opozycją, bo w trójkę tego nie jestem w stanie zrobić - stwierdził Kukiz.

 

Pytany, czy jeśli taki scenariusz się zrealizuje, to złoży wniosek o odwołanie Ziobry odpowiedział: "Z całą pewnością".

bas / Radio Wrocław
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie