Finlandia. Mors w Morzu Bałtyckim. Zwierzę pojawiło się na prywatnej posesji

Świat
Finlandia. Mors w Morzu Bałtyckim. Zwierzę pojawiło się na prywatnej posesji
Mantas Volungevicius/Wikipedia.Commons
Mors u wybrzeży Finlandii. Zwierze pojawiło się na prywatnej posesji

Mors, który wcześniej widziany był w kilku miejscach na południowym wybrzeżu Finlandii oraz w innych częściach Bałtyku, we wtorek rano pojawił się na prywatnej posesji w mieście Kotka nad Zatoką Fińską. Po wyjściu na brzeg pokonał kilkadziesiąt metrów, przewrócił trzepak, po czym położył się na trawniku - podała fińska agencja prasowa STT. Władze zastanawiają się teraz, co zrobić ze zwierzęciem.

Arktyczny ssak wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców i lokalnych mediów, gdy w ubiegłym tygodniu wpłynął w sieć rybacką i przewrócił łódź w okolicach miasta Hamina we wschodniej części Zatoki Fińskiej, powodując straty szacowane na ok. 10 tys. euro.

 

Jest to prawdopodobnie ten sam osobnik, który w ostatnich tygodniach obserwowany był w różnych częściach Morza Bałtyckiego - wędrował od wybrzeży Norwegii, przez wody Danii, a następnie Polski i Łotwy.

 

Mors przed domem 

- Zastanawiałem się, co mogło się stać z trzepakiem, pomyślałem, że to może sprawka tego morsa z Haminy, i tak było - mówił Jukka, który we wtorek rano zauważył zwierzę przed swoim domem w Kotce. O zdarzeniu poinformował służby dopiero, gdy wyjeżdżał z domu - wybierał się na koncert zespołu Rammstein w Tallinie i spieszył się na prom do Estonii.

 

 

ZOBACZ: Łotwa. Mors arktyczny na plaży w Lipawie. Prawdopodobnie ten sam osobnik, który odwiedził Polskę

 

Fińskie służby zastanawiają się, co zrobić z morsem: zakończyć żywot arktycznego drapieżnika, czy też próbować go uśpić, by przenieść do ogrodu zoologicznego w Helsinkach, gdzie mógłby zostać poddany rehabilitacji, a następnie przetransportowany na wody arktyczne, w region Spitsbergenu czy Grenlandii. Nikt w Finlandii nie ma doświadczenia z usypianiem morsów - podkreślają media.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie