Anna Moskwa: Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym

Polska
Anna Moskwa: Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym
Polsat News
Dodatek węglowy zaproponowany przez rząd ma wynosić 3 tys. zł

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa potwierdziła informację o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o dodatku węglowym. Jego wysokość to 3 tys. złotych i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel. Kancelaria Premiera podała, że na ten cel rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa na wtorkowej konferencji prasowej przekazała informację o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy ws. jednorazowego dodatku węglowego.

 

Jego wysokość ustalono na 3 tys. złotych i ma przysługiwać gospodarstwom domowym, w których źródłem ogrzewania są piece węglowe. KPRM policzyła, że wypłata dodatku węglowego będzie kosztowała budżet państwa 11,5 mld złotych.

 

- Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel - powiedziała Moskwa.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Wyższe ceny energii przekładają się na coraz droższą żywność

 

Dodatkiem mają być objęte te gospodarstwa, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Ustawa do kosza

Minister klimatu zapewniła, że przy wypłacaniu dodatku węglowego nie będzie kryteriów dochodowych. - Każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć - dodała. Szefowa resortu przekazała też, że maksymalna cena za tonę węgla dla gospodarstw domowych w wysokości 996,60 zł ustalona w podpisanej 12 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie przestanie obowiązywać. Kwota ta zostanie zastąpiona bezpośrednim wsparciem w dodatku węglowym wynoszącym właśnie 3 tys. zł.

 

Minister wyjaśniła, że wnioski będzie można składać zaraz po wejściu w życie ustawy, maksymalnie do 30 listopada.

 

Jednocześnie szefowa MKiŚ poinformowała, że dotychczas do polskich portów trafiło ponad 3 mln ton węgla. Pochodzi on m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Z kolei ponad 7 mln ton węgla mają zakontraktowane spółki Skarbu Państwa. Anna Moskwa zwróciła też uwagę na dodatkowy import węgla prowadzony przez prywatne firmy.

map/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie