Piotr Müller o słowach prezesa NBP ws. stóp procentowych: To była spontaniczna rozmowa

Polska
Piotr Müller o słowach prezesa NBP ws. stóp procentowych: To była spontaniczna rozmowa
iAgroTV
Prezes NBP Adam Glapiński

To była spontaniczna rozmowa; oficjalne komunikaty są podawane podczas konferencji prasowych prezesa NBP lub przez RPP - powiedział w programie "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller pytany o słowa Adama Glapińskiego ws stóp procentowych z rozmowy z działaczką Agrounii.

W weekend w internecie zostało opublikowane wideo na którym młoda kobieta, która powiedziała, że jest działaczką Agrounii, podeszła do prezesa NBP spacerującego z żoną po sopockim molo. Spytała Glapińskiego m.in. jak mają żyć młodzi ludzie, gdy raty kredytów idą w górę.

Rzecznik rządu: To była spontaniczna rozmowa

Rzecznik rządu zapytany przez Marcina Fijołka w "Graffiti", czy jest zadowolony ze sposobu komunikowania przez prezesa NBP decyzji o podwyżkach stóp procentowych, zaznaczył, że "to była rozmowa spontaniczna". - Ktoś podszedł i co miał pan prezes zrobić, odwrócić się na pięcie i odejść? - zapytał.

 

ZOBACZ: Piotr Müller: Pewne korekty ustawy węglowej będą niezbędne

 

- Liczę na to, chciałbym, aby było tak, jak to prezes NBP zapowiedział, natomiast jesteśmy otwarci i musimy być gotowi na różne warianty - powiedział rzecznik rządu.

 

- My byśmy sobie życzyli, żeby stopy procentowe nie musiały rosnąć w takim tempie, ale jak to będzie wyglądało, to myślę, że dużo zależy o sytuacji geopolitycznej - dodał.

 

Müller zaznaczył zarazem, że oficjalne komunikaty to te, wydawane podczas konferencji prasowych prezesa NBP, bądź komunikowane przez Radę Polityki Pieniężnej.

 

Prezes NBP zaczepiony na sopockim molo

Prezes NBP podczas opublikowanej w sieci rozmowy spytał kobiety, m.in. kiedy brała kredyt; usłyszawszy, że dwa lata temu, zaznaczył, że wtedy były najniższe stopy procentowe, które utrzymywały się przez półtora roku. Mówił, że według tego, co teraz można przewidzieć, w lecie będą najwyższe stopy procentowe "do września pewnie, potem zaczną lekko spadać i na koniec roku już będą jednocyfrowe"; zasugerował, by wziąć tzw. wakacje kredytowe.

 

 

Glapiński powiedział, że w tej chwili mamy najwyższą inflację (15,6 proc.) oraz najwyższe stopy procentowe. W kwestii podwyżki stóp procentowych stwierdził, że "jeśli będzie to jedna o 0,25 (pkt. proc.)".

pgo / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie