Ks. Andrzej Dębski ukarany przez abp. Józefa Guzdka. Ma zakaz noszenia sutanny i wykonywania posług

Polska
Ks. Andrzej Dębski ukarany przez abp. Józefa Guzdka. Ma zakaz noszenia sutanny i wykonywania posług
episkopat/Facebook/ks. Dębski
Ks. Andrzej Dębski i abp Józef Guzdek

Abp Józef Guzdek przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego - poinformowała białostocka kuria. Decyzja metropolity białostockiego ma związek z obscenicznymi wiadomościami, które duchowny miał wysyłać do nieznajomej kobiety.

W sobotę "Gazeta Wyborcza" opisała zachowania rzecznika białostockiej kurii księdza Andrzeja Dębskiego. Miał on wysyłać wulgarne i obsceniczne wiadomości do nieznajomej internautki Oli. Ksiądz miał pisać między innymi: "Będziesz s*uką do spełniania moich poleceń, zachcianek. A będzie ich dużo", "będziesz prywatną szmatą", "będziesz pierwszą kobietą w historii wyru**aną w gabinecie metropolity białostockiego".

Ks. Dębski ukarany przez arcybiskupa

"W dniu 18 lipca 2022 r. abp. Józef Guzdek, metropolita białostocki, przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Ponadto nakazał podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez Metropolitę Białostockiego." - poinformowała w poniedziałek białostocka kuria.

 

ZOBACZ: Kotlina. Pijany ksiądz na pogrzebie. Jest reakcja kurii

 

Dodano, że powodem tej decyzji jest "skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca."


"Metropolita Białostocki przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem, które nie przystoi kapłanowi. Wyraża szczególne ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety" - dodano w komunikacie.

Współpracę zrywają Jagiellonia Białystok i media

W poniedziałek Jagiellonia Białystok poinformowała w krótkim komunikacie, że w związku z sobotnią informacją abp. Guzdka o zawieszeniu księdza w pełnieniu wszystkich funkcji, nie jest on już kapelanem klubu. Jak podaje klub, na tę funkcję ksiądz został powołany w 2010 roku.

 

"Jednocześnie pragniemy podkreślić, że ks. Andrzeja Dębskiego i Jagiellonię Białystok nie wiązała żadna umowa cywilno-prawna, a kapłan swoją funkcję pełnił społecznie" - napisała Jagiellonia Białystok.

 

ZOBACZ: Prokuratura: Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

 

Po sobotniej publikacji natychmiast współpracę z księdzem zakończyła też Redakcja Audycji Katolickich TVP oraz regionalny oddział TVP3 w Białymstoku. Ksiądz był m.in. prowadzącym program "Ziarno" oraz "Pod Twoją obronę".

Kuria reaguje, jest zawiadomienie do prokuratury

Jeszcze w sobotę, kilka godzin od momentu publikacji artykułu w GW o księdzu Dębskim, kuria wydała oświadczenie.

 

"Kuria Metropolitalna Białostocka informuje, że w związku z ukazaniem się informacji medialnych dotyczących ks. Andrzeja Dębskiego, decyzją abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, został on natychmiast zawieszony w wykonywaniu powierzonych mu zadań w archidiecezji białostockiej".

 

Jednocześnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych napisał w mediach społecznościowych, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury.

pgo/bas/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie