Europoseł PiS krytykuje pomysł wprowadzenia do szkół mleka roślinnego. "Niebezpieczny dla dzieci"

Świat
Europoseł PiS krytykuje pomysł wprowadzenia do szkół mleka roślinnego. "Niebezpieczny dla dzieci"
Facebook/Krzysztof Jurgiel
Europoseł Krzysztof Jurgiel

Europoseł PiS Krzysztof Jurgiel wystosował pismo do Komisji Europejskiej. Dopytuje w nim, czy Komisja w ramach programu "Owoce, warzywa i mleko w szkole" rozważa zastąpienie mleka produktami pochodzenia roślinnego. Jurgiel zaznacza też, że takie próby są niebezpieczne dla dzieci i dodaje, że "napoje takie jak mleko sojowe mogą powodować objawy przedwczesnego dojrzewania".

Europoseł złożył w parlamencie pismo zatytułowane "Ryzyko zastąpienia mleka w ramach projektu 'owoce, warzywa i mleko w szkole' na napoje pochodzenia roślinnego". Pisze w nim, że organizacja ProVeg International, "promująca wegański styl życia", zapoczątkowała inicjatywę wprowadzenia do szkół napojów roślinnych, kosztem mleka krowiego. 

 

"To niepokojące i bardzo szkodliwe" - możemy przeczytać w piśmie.

Jurgiel przeciwko napojom roślinnym

Jurgiel twierdzi, że "prawie wszystkie napoje roślinne są produktami złożonymi i przetworzonymi".

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Kamienie milowe nie były uzgadniane z Solidarną Polską. Wszystkich nie poprzemy

   

Dodaje, że "na każdym etapie złożonego procesu technologicznego, traci się nieodwracalnie związki odżywcze obecne w nieprzetworzonych, naturalnych produktach". Natomiast "producenci nie podają informacji o sposobie przygotowania poszczególnych składników, potrzebnych do wytworzenia produktu końcowego i nie są do tego zobowiązani".

"Niebezpieczne dla dzieci" 

Na koniec europoseł zauważył, że "mleko krowie jest produkowane zgodnie z długotrwałą, niezmienną i prostą technologią".

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: Mamy najniższe bezrobocie w historii III RP. Niech Niemcy sami zbierają szparagi

 

"Próby zastąpienia mleka krowiego, napojami, takimi jak sojowe są niebezpieczne dla dzieci. Estrogeny i fitohormony, które zawiera soja mogą powodować objawy przedwczesnego dojrzewania, szczególnie u dziewczynek" - ostrzegł były minister rolnictwa. 

 

jsd/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie