USA. Biały Dom: Rosyjscy urzędnicy odwiedzili Iran, by obejrzeć drony

Świat
USA. Biały Dom: Rosyjscy urzędnicy odwiedzili Iran, by obejrzeć drony
Wikimedia.org
Według Białego Domu Iran zaprezentował Rosjanom drony na lotnisku Kashan 8 czerwca i 15 lipca (na zdjęciu dron Shahed-129 drugiej generacji)

Biały Dom poinformował w sobotę, że rosyjscy urzędnicy w ostatnich tygodniach odwiedzili lotnisko w centralnym Iranie, aby obejrzeć drony zdolne do uzbrojenia, które Rosja zamierza kupić i wykorzystać w toczącej się wojnie na Ukrainie. Pokazano zdjęcia satelitarne dronów Shahed-191 i Shahed-129 startujących i lecących nad lotniskiem Kashan.

Biały Dom ujawnił informacje wywiadowcze,pisze AP, gdy prezydent Joe Biden ma spotkać się w sobotę z przywódcami sześciu krajów Zatoki Arabskiej, a także Egiptu, Jordanii i Iraku. Oczekuje się, że Biden przedstawi na zakończenie czterodniowej podróży swoje "główne przesłanie" dotyczące Bliskiego Wschodu, wzmocnienia pozycji USA i zjednoczenia regionu przeciwko Iranowi.

 

ZOBACZ: Rosja. Dron samobójca uderzył w rafinerię. Do sieci trafiło nagranie

 

Według Białego Domu Iran zaprezentował Rosjanom drony na lotnisku Kashan 8 czerwca i 15 lipca. Administracja udostępniła również zdjęcia satelitarne dronów Shahed-191 i Shahed-129 startujących i lecących nad lotniskiem, gdy samolot transportowy delegacji rosyjskiej znajdował się na ziemi.

Kilkaset dronów z Iranu do Rosji

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan w wydanym oświadczeniu stwierdził, że administracja posiada "informacje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji kilkuset dronów".  "Sugeruje to ciągłe zainteresowanie Rosji pozyskaniem irańskich dronów zdolnych do ataku" - dodał

 

Biden chce wzmocnić koordynację reakcji sojuszników z Bliskiego Wschodu na rosyjską inwazję.Wiele krajów Zatoki Perskiej - w szczególności Arabia Saudyjska - ma poważne obawy dotyczące wrogiej działalności Iranu w regionie.

 

Żaden z krajów reprezentowanych na szczycie nie poszedł krok w krok z USA, aby sankcjonować Rosję,pisze AP, kluczowy priorytet polityki zagranicznej dla administracji Bidena. Jeśli już, to Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się rodzajem finansowej przystani dla rosyjskich miliarderów i ich wielomilionowych jachtów, a Egipt pozostaje otwarty dla rosyjskich turystów.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie