Zełenski: Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni USA przekazały Ukrainie 3 mld dolarów

Świat
Zełenski: Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni USA przekazały Ukrainie 3 mld dolarów
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował narodowi amerykańskiemu za pomoc w walce z rosyjskim okupantem. Przypomniał, że USA przekazały Ukrainie tylko w ostatnich dwóch tygodniach 3 mld dolarów. i nazwał Amerykę "globalnym liderem obrony wolności".

Ukraiński przywódca podziękował prezydentowi Joe Bidenowi, Kongresowi USA i całemu narodowi amerykańskiemu za okazaną pomoc.

 

- Ameryka jest naprawdę liderem w globalnej obronie wolności - powiedział Zełenski.

 

ZOBACZ: Kolejne sankcje na Rosję. Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet

 

Zełeński przekazał też informacje zawarte w raporcie ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dotyczących ataku na Winnicę. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 23 osoby, ale cztery osoby są nadal w stanie krytycznym, a cztery osoby są nadal poszukiwane. Prezydent poinformował, że ustalanie winnych ataku już się rozpoczęło.

"Rosyjskie społeczeństwo okaleczone na pokolenia"

Komentując rosyjskie bombardowania ukraińskich placówek edukacyjnych, Zełeński oświadczył, że "rosyjskie społeczeństwo z taką ilością morderców i katów pozostanie okaleczone na pokolenia", natomiast Ukraina mimo permanentnych ataków zachowa "człowieczeństwo i cywilizację", a zniszczone instytucje będą odbudowane - obiecał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Winnica i Mikołajów celem rosyjskich ataków rakietowych. Są ofiary

 

W swoim wystąpieniu prezydent skomentował również propozycje Komisji Europejskiej dotyczących nowych sankcji wobec Rosji, które zakładają zakaz importu złota z Rosji. "Zadaniem ukraińskich dyplomatów jest zrobienie wszystkiego, żeby ten pakiet wzmocnić" - zaznaczył Zełeński.

W ataku rakietowym na Dniepr zginęły trzy osoby

Prezydent zaapelował też do obywateli o nielekceważenie alarmów przeciwlotniczych i przypomniał, że w chwili, gdy pisał swe przemówienie, na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm. Mówił też o ataku rakietowym na Dniepr i Krzemieńczuk.

 

W piątkowym wieczornym ataku rakietowym na Dniepr zginęły trzy osoby, a przynajmniej 15 odniosło rany.

msm / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie