Wojna w Ukrainie. Służba bezpieczeństwa: Siły ukraińskie zestrzeliły dwa Su-25

Świat
Wojna w Ukrainie. Służba bezpieczeństwa: Siły ukraińskie zestrzeliły dwa Su-25
Wikimedia Commons/Mil.ru, CC BY 4.0
Samolot szturmowy Su-25

Siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 w obwodzie zaporoskim na południu kraju – poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie.

Maszyny zostały zestrzelone w okolicach miasta Orichiw i wsi Stepowe.

 

Z rosyjskich samolotów usiłowano atakować pozycje ukraińskie w tym rejonie. Jeden z nich został zniszczony, a drugi trafiony - podaje SBU.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie szykują się do ataku na Siewiersk

 

Samoloty zestrzelono przy użyciu przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. 

 

Rosyjskie straty wojenne

Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, wojsko ukraińskie strąciło dotąd 220 rosyjskich samolotów i 188 śmigłowców. 

 

Rosja straciła już podczas działań bojowych w Ukrainie więcej żołnierzy niż podczas II wojny czeczeńskiej w latach 1999-2002 - wynika ze wspólnego śledztwa serwisu Mediazona i rosyjskiej sekcji BBC.

 

 

Analizując dane, w których uwzględniono tylko publiczne informacje o śmierci i pogrzebach (np. posty krewnych, doniesienia w regionalnych mediach rosyjskich i oświadczenia władz lokalnych), Mediazona i BBC obliczyły, że według stanu z piątku w Ukrainie zginęło 4760 żołnierzy rosyjskich.

 

Tymczasem według oficjalnych obliczeń rosyjskiego resortu obrony, od października 1999 do grudnia 2002 r. wojsko rosyjskie straciło w wojnie czeczeńskiej 4 572 żołnierzy.

 

an / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie