Polska kupi od USA 116 używanych czołgów Abrams

Polska
Polska kupi od USA 116 używanych czołgów Abrams
Polsat News
Czołgi Abrams trafią do Polski w przyszłym roku

Polska kupi od armii USA używane czołgi Abrams. Mowa o 116 egzemplarzach. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podał, że umowa z administracją Stanów została uzgodniona - poinformowała IAR.

Pierwsze dostawy używanych Abramsów miałyby rozpocząć się na początku przyszłego roku.

 

Używane maszyny mają zastąpić braki powstałe po tym, jak Polska przekazała Ukrainie czołgi T-72. W ramach dostaw uzbrojenia ukraińskiej armii na Ukrainę trafiło 240 zmodyfikowanych pojazdów. 

 

W czwartek szef MON ogłosił rozpoczęcie dostawy samolotów C-130H Hercules. "Zwiększą one poziom dostępności operacyjnej floty transportowej Sił Powietrznych. Łącznie pozyskujemy pięć takich maszyn" - napisał na Twitterze.

 

Błaszczak w Polsat News: Filozofia naszej obrony to wzmocnienie polskiego wojska

- Rosja jest groźna, Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, ale także o naszą i całej Europy - podkreślił również w czwartek na antenie Polsat News Błaszczak. - Filozofia naszej obrony polega m.in. na wzmocnieniu polskiego wojska - wskazał.

 

Minister akcentował, że Polska wzmacnia swoje siły zbrojne m.in. poprzez zakupy sprzętu i rozbudowę zasobów kadrowych. Wskazał m.in. na pozyskanie systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. - To jest bardzo dobra broń. Jestem dumny z tego, że zamówiliśmy HIMARSy w 2019 r. Już na przełomie tego i przyszłego roku HIMARSy przyjdą na wyposażenia polskiego wojska - powiedział i podał, że będzie ich 18.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak w programie "Gość Wydarzeń": Niemcy zbudowały siłę Putina

 

Międzyrządowa umowa na mobilne zestawy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin została podpisana w 2019 r.

 

Błaszczak mówił też m.in. o podpisaniu kontraktu na zakup 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji. Dostawy przewidziano na lata 2025-26. W kwietniu szef MON zapowiadał, że jeszcze w tym roku wojsko USA przerzuci do Polski 28 czołgów w celach szkoleniowych. - W tym miesiącu rozpocznie się szkolenie polskich żołnierzy - podał. - Będziemy mieć także uzupełnione nasze jednostki przez starszego typu czołgi amerykańskie Abramsy. Rozmawiamy także z Koreą Południową - dodał.

ac / Polsatnews.pl / Informacyjna Agencja Radiowa
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie