Koniec protestu górników z PGG. Podpisano porozumienie

Polska
Koniec protestu górników z PGG. Podpisano porozumienie
PAP/Tomasz Wiktor

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w piątek wieczorem podpisali porozumienie z zarządem spółki. Ustalono, że spółka przed końcem lipca wypłaci pracownikom od 4 tys. do 6,4 tys. zł brutto jednorazowego świadczenia.

Po podpisaniu porozumienia związkowcy przerwali prowadzoną od poniedziałku okupację katowickiej siedziby PGG.

 

Ustalono, że przed końcem lipca górnicy dołowi otrzymają 6,4 tys. zł brutto jednorazowego świadczenia, pracownicy zakładów przeróbki węgla 5,2 tys. zł brutto, a pracownicy powierzchni 4 tys. zł brutto. 

 

ZOBACZ: Wybuchy w kopalni Pniówek: ośmiu górników wciąż w Centrum Leczenia Oparzeń

 

Ponadto ustalono, że do 30 września ustalona zostanie wysokość rekompensaty inflacyjnej dla załogi PGG za trzeci kwartał tego roku, a do 30 listopada - za czwarty kwartał. Uzgodniono także wzrost wartości należnych górnikom posiłków profilaktycznych o ok. 6-7 zł za jeden posiłek.

 

Rozmowy na temat innych zgłoszonych przez związkowców postulatów - w tym na temat zmian w umowie społecznej dla górnictwa - mają być kontynuowane.

Prezes PGG: Cieszymy się, że udało się znaleźć balans

Wypłata jednorazowego świadczenia rekompensującego koszty inflacji będzie kosztować Polską Grupę Górniczą ponad 200 mln zł - poinformował prezes spółki Tomasz Rogala. Osiągnięte w tej sprawie porozumienie ze związkami prezes określił jako dobre i optymalne.

 

- Cieszymy się, że po tych pięciu dniach (protestu okupacyjnego w siedzibie PGG - red.) udało nam się znaleźć tę równowagę, balans między żądaniami strony społecznej a tym, na co spółka może sobie pozwolić - powiedział prezes po podpisaniu porozumienia.

 

- Świadczenie zostanie wypłacone do 29 lipca i pozwala osiągnąć podstawowe cele, czyli utrzymanie produkcji i brak zakłóceń w produkcji węgla kamiennego, który dziś jest dobrem kluczowym i strategicznym, ale przede wszystkim pozwala prowadzić i kontynuować tę produkcję w sposób niezakłócony nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w dni wolne od pracy, co jest konieczne ze względu na aktualną sytuację rynkową - tłumaczył Rogala.

 

Jak mówił prezes, kwota przeznaczona na jednorazową wypłatę to równowartość ok. pięć proc. funduszu płac w PGG - łącznie ponad 200 mln zł. Rogala zapewnił, że firma korzysta obecnie z boomu na rynku węgla w największym możliwym zakresie, co pozwalana na zrealizowanie świadczenia dla załogi, przewidzianego w piątkowym porozumieniu.

 

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie