Węgry. Protest przedsiębiorców w Budapeszcie. Powodem organicznie podatku dla małych firm

Świat
Węgry. Protest przedsiębiorców w Budapeszcie. Powodem organicznie podatku dla małych firm
PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH HUNGARY
Protest przedsiębiorców w Budapeszcie. Powodem organicznie podatku dla małych firm

Kilka tysięcy Węgrów protestowało w środę w Budapeszcie przeciw przyjęciu przez parlament ustawy ograniczającej możliwość korzystania z korzystnej stawki podatku dla małych przedsiębiorstw.

Protestujący zebrali się przed parlamentem, po czym przeszli na plac Oktogon, a następnie pod siedzibę rządzącej konserwatywnej partii Fidesz premiera Viktora Orbana. Skandowano m.in. "Podły Fidesz" i "Orban precz".

 

W poniedziałek rząd Orbana złożył do parlamentu poprawki, radykalnie zaostrzające warunki korzystania przez małe firmy z uproszczonego systemu podatkowego.

Węgry. Ograniczenie podatku dla małych przedsiębiorstw 

Według rządu dotychczasowe przepisy były nadużywane przez wiele przedsiębiorstw. Po wtorkowym przegłosowaniu poprawek od pierwszego września podatku dla małych przedsiębiorstw nie będą mogły płacić m.in. osoby uprawiające wolne zawody, np. graficy, muzycy czy filmowcy, a także terapeuci, jak również osoby dorabiające do etatu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca Viktora Orbana: UE powinna przestać nakładać sankcje na Rosję

 

Według portalu Telex zgodnie z nowymi przepisami co najmniej 300 tys. spośród 400 tys. osób płacących obecnie podatek dla małych firm będzie musiało wybrać inny, mniej korzystny sposób opodatkowania, przez co spadnie ich dochód lub będą musieli zrezygnować z działalności.

 

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas powiedział w środę na konferencji prasowej, że obciążenia podatkowe dla części osób, które płaciły dotąd podatek kata, będą wyższe, ale i tak niższe niż podatki płacone np. przez nauczycieli czy pielęgniarki.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie