Szczyt UE. Sankcje na rosyjska ropę. Węgry wciąż przeciw

Świat
Szczyt UE. Sankcje na rosyjska ropę. Węgry wciąż przeciw
Reuters
Węgry nadal nie akceptują nałożenia sankcji na ropę

Poniedziałkowe spotkanie w Brukseli ambasadorów państw członkowskich UE w poszukiwaniu kompromisu w sprawie nałożenia sankcji na rosyjską ropę, zakończyło się bez przełomu. Węgry nadal nie akceptują nałożenia sankcji na ropę, wysuwając kolejne postulaty - przekazało Polskiej Agencji Prasowej źródło unijne w Brukseli.

- Węgry wysuwają kolejne postulaty m.in. dotyczące środków unijnych na modernizację ich sektora energetycznego. Chcą, żeby do takiej modernizacji doszło jak najszybciej. Trudno jednak w decyzji o nałożeniu unijnych sankcji umieścić zapisy dotyczące modernizacji sektora energetycznego na Węgrzech. Budapeszt mówi jednak, że nie jest w stanie zaakceptować propozycji w obecnym kształcie. Prezydencja francuska w UE i Komisja Europejska stają na głowie, by wprowadzić zapisy wychodzące naprzeciw oczekiwaniom Węgier - przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Unijne sankcje na ropę 

Na niedzielnym spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli, Węgry zwróciły się już nie tylko o wyłączenie z sankcji dostaw ropy rurociągami, ale również tankowcami.

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: Węgry nadal blokują nałożenie embarga na rosyjską ropę

 

Wcześniej Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję, dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma przełamać dotychczasowy brak porozumienia wśród krajów UE.

 

Najważniejszą zmianą jest to, że sankcje ograniczałyby się do ropy transportowanej drogą morską.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie