Premier: Ocieplajcie domy przed sezonem grzewczym. Jak to wygląda i ile kosztuje?

Polska
Premier: Ocieplajcie domy przed sezonem grzewczym. Jak to wygląda i ile kosztuje?
Polsat News
Kwoty zależą od metrażu domu i powierzchni, którą trzeba docieplić

Ocieplajcie domy jeszcze przed sezonem grzewczym - zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Ocieplenie ma, zdaniem szefa rządu, zmniejszyć koszty ogrzewania. Z czym to się wiąże i jakie są koszty docieplania budynków?

- Ceny są przerażające w porównaniu do zeszłego roku. To są nawet różnice 150-200 zł na metrze sześciennym. To jest nie do opisania, ile kosztuje metr sześcienny styropianu posadzkowego czy elewacyjnego - mówi reporterce Polsat News Aneta Zajączkowska z firmy ZCB CHEMIA sprzedającej materiały budowlane z Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Zaznaczyła, że obecnie "są kwoty rzędu 300-400 zł netto za metr sześcienny". - Dla takiego Kowalskiego to są naprawdę niewyobrażalne kwoty - dodaje. 

Materiały, transport, robocizna 

Kwoty zależą od metrażu domu i powierzchni, którą trzeba docieplić. Do tego dochodzą koszty fachowców, transportu i kolejnych dodatkowych materiałów budowanych, jak farby do ścian. 

 

ZOBACZ: Rypin. Spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Burmistrz miasta wyrwał transparent uderzający w premiera

 

- Sztucznie windowane są ceny. Jest ogólna dostępność materiałów, tylko ceny są windowane poprzez to, że ceny gazu, prądu poszły po 300 procent w górę - wyjaśnia reporterom Polsat News Zbigniew Pakuła, właściciel firmy budowlanej PAK-BUD z Gorzowa Wielkopolskiego.

 

WIDEO: Premier apeluje: Ocieplajcie domy przez sezonem grzewczym. Ile to kosztuje? 

 

Dodaje także, że koszta samych kredytów na ewentualne materiały budowlane również obecnie zdrożały. - Teraz ludzie nie dostają kredytów, bo jest taka inflacja, że kredyty poszły 100 proc. w górę - mówi.

 

- To jest po to, żeby sobie hurtownie czy producenci ponabijali portfele - zaznacza.

laf/zdr / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie