Niezwykle odkrycie. Odnaleziono nieznany wcześniej obraz Van Gogha

Świat
Niezwykle odkrycie. Odnaleziono nieznany wcześniej obraz Van Gogha
National Galleries of Scotland

Eksperci ze Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu poinformowali o dokonaniu "niezwykłego odkrycia". Przypadkiem udało im się odznaleźć nieznany wcześniej autoportret słynnego malarza Vincenta Van Gogha. Malunek dziesiątki lat ukryty był pod innym obrazem.

Autoportret Van Gogha odkryto przez przypadek podczas przygotowań do wystawy "Smak impresjonizmu", która ma się odbyć w szkockiej galerii pod koniec lipca.

 

Malunek znajdował się na odwrocie innego obrazu holenderskiego mistrza - “Głowa wieśniaczki w białej czapce”, który jest w zbiorach galerii od 1960 roku.

Ukryty pod warstwą tektury i kleju

Ponieważ był ukryty pod warstwą tektury i kleju, udało się go zobaczyć dopiero na zdjęciu rentgenowskim. Według ekspertów autoportret prawdopodobnie został wykonany w 1887 roku.

 

ZOBACZ: Rekord na polskim rynku sztuki. "Bambini" Magdaleny Abakanowicz sprzedane za 13,6 mln zł

 

- Kiedy po raz pierwszy go zobaczyliśmy, byliśmy bardzo podekscytowani. W życiu konserwatora coś takiego zdarza się raz, może dwa razy - powiedziała Lesley Stevenson ze Szkockiej Galerii Narodowej.

Oszczędny Van Gogh

Autentyczność dzieła potwierdzają eksperci z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Przypominają, że Van Gogh w ramach oszczędności używał płócien, które były już wcześniej zamalowane.

 

- Nie zamalowywał wcześniejszych prac, po prostu odwracał płótno i malował na drugiej stronie - powiedziała przedstawicielka muzeum Louis van Tilborgh. 

 

ZOBACZ: Kraków: burza po renowacji malowideł Wyspiańskiego

 

Przedstawieciele Szkockiej Galerii Narodowej zapowiedzieli, że autoportret będzie niebawem dostępny dla szerszej publiczności w formie obrazu rentgenowskiego.

 

"Być może wkrótce uda się odsłonić ukryty autoportret, ale proces usuwania kleju i tektury będzie wymagał delikatnych prac konserwatorskich" - czytamy w komunikacie galerii.

dk/ sgo/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie