Dania przegrała z Grecją proces o prawo do nazwy "ser feta"

Świat
Dania przegrała z Grecją proces o prawo do nazwy "ser feta"
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/baklava
Grecja jest chroniona w Unii Europejskiej od 2002 roku

Grecja wygrała spór o tradycyjną nazwę "feta". Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił Danii nagany za to, że nie powstrzymała przedsiębiorców przed produkowaniem sera o tej samej nazwie. "Duńska feta" była eksportowana poza Unię Europejską.

Grecja twierdzi, że feta jest częścią dziedzictwa kulturowego, ponieważ od 6 tys. lat produkuje sery z mleka owczego i koziego.

 

"Nie zaprzestając używania oznaczenia feta dla sera przeznaczonego na eksport do krajów trzecich, Dania nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z prawa UE" - orzekł TSUE, którego decyzję cytuje "The Guardian". 

 

ZOBACZ: Spór o słowa Jourovej. Mosiński: Będzie liczyć ziarenka maku w makowcu

 

Sprawa toczyła się od 2019 roku. Stronie duńskiej zarzucono brak reakcji na eksport białego sera produkowanego w Danii pod nazwą "feta". Zgodnie z europejskimi przepisami termin "feta" dotyczy wyłącznie serów produkowanych w Grecji. Dania argumentowała, że zakaz eksportu tego sera będzie dla kraju poważnym ograniczeniem handlowym. 

Nazwa "feta" prawnie chroniona w UE

Ser feta został uznany za tradycyjny grecki produkt przez władze UE w 2002 r., co zapewnia jej ochronę prawną w 27 krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. 

 

ZOBACZ: Szwecja. Parlamentarzysta chce oddać Polsce Statut Łaskiego zrabowany przez Szwedów w XVII wieku

 

Grecja produkuje rocznie około 120 tys. ton sera feta. Zgodnie z tradycją  ser, aby zasłużyć na nazwę "feta", musi być wytwarzany na wsi z niepasteryzowanego mleka owczego lub mieszanki mleka owczego z kozim, które następnie musi stać się zsiadłe razem z podpuszczką.

 

Duńczycy, którzy wytwarzają swój ser z pasteryzowanego mleka krowiego, sprzedają swoją "fetę" od 1963 roku.

dsk/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie