Unia Europejska poprosi kraje wspólnoty o oszczędzanie gazu

Świat
Unia Europejska poprosi kraje wspólnoty o oszczędzanie gazu
FLICKR/JustClick'sWithACamera
UE chce oszczędzania zużycia gazu

Jak wynika z doniesień Reutersa, 20 lipca Unia Europejska ma ogłosić plan oszczędzania gazu. Jednym z jego elementów jest prośba do krajów członkowskich o ograniczenie zużycia energii przed sezonem grzewczym

UE chce zachęcać firmy do ograniczania zużycia surowca tak, aby miała szansę przygotować się na kolejne ograniczenia w dostawach - wynika z dokumentu, do którego dotarła agencja Reutera.

 

Plan Komisji Europejskiej dotyczący oszczędzania gazu ma zostać opublikowany 20 lipca. Agencja podaje, że KE ma zamiar zasugerować państwom unijnym, by opracowały system zachęt dla firm, skłaniających je do zmniejszenia zużycia, a w przypadku elektrowni zmieniły rodzaj wykorzystywanego paliwa.

 

Komisja chce również skłonić rządy do przeprowadzenia kampanii informacyjnych, które pomogą nakłonić obywateli do oszczędzania gazu.

 

ZOBACZ: Janusz Kowalski: Grożą nam braki węgla i gazu ziemnego. Polacy mogą wyjść na ulice

 

Rosja ograniczyła lub odcięła dostawy gazu do 12 krajów unijnych. Według dokumentu, na który powołuje się agencja Reutera, Moskwa dostarcza teraz do UE mniej niż 30 proc. gazu, jaki eksportowała średnio w latach 2016-2021. 

jk/arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie