Niemcy. Gazociąg Nord Stream 1 będzie poddany konserwacji. Gaz nie będzie płynąć

Biznes
Niemcy. Gazociąg Nord Stream 1 będzie poddany konserwacji. Gaz nie będzie płynąć
Reuters
Nord Stream 1 ma kluczowe znaczenie dla dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do RFN

Rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano w poniedziałek przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik Nord Stream AG. Za kilka godzin rzeczywisty przepływ będzie zerowy.

Jak informuje spółka eksploatacyjna, prace remontowe potrwają do 21 lipca. W ciągu tych dziesięciu dni gaz nie będzie przesyłany rurociągiem do Niemiec. Sprawdzone zostaną m.in. systemy bezpieczeństwa, zasilania, ochrony przeciwpożarowej i gazowej oraz zawory odcinające i izolacyjne. Przeprowadzona zostanie również aktualizacja oprogramowania.

Rosja zakręci gaz całkowicie? 

Nord Stream 1 ma kluczowe znaczenie dla dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do RFN. Niemcy obawiają się, że prace serwisowe mogą stać się pretekstem do dalszego zmniejszenia przez Rosję dostaw gazu lub całkowitego ich wstrzymania.

 

ZOBACZ: Kanada. Jednorazowe uchylenie sankcji na Rosję. Turbiny dla Nord Stream 1 trafią do Niemiec

 

- To, co stanie się po zakończeniu konserwacji, to się dopiero okaże, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Konserwacja, która kończy się za 10 dni, czy wcześniej czy później, nie wiemy? Niestety musimy poczekać i zobaczyć. Nie oczekuję też, że będziemy informowani dużo wcześniej niż dzień przed końcem prac - mówił Reutersowi Klaus Mueller, przedstawiciel niemieckiej strony obsługi gazociągu. 

Kanadyjska zgoda 

W weekend poinformowano, że Kanada zwróci Niemcom serwisowaną u siebie turbinę dla gazociągu Nord Stream 1 czyniąc w ten sposób wyjątek z nałożonych wcześniej na Rosję sankcji.

 

WIDEO: Gazociąg Nord Stream 1 idzie do remontu. Niemcy bez gazu z Rosji 

 

Zgoda Kanady, aby mimo obowiązujących sankcji odesłać Rosji za pośrednictwem Niemiec turbinę do Nord Stream 1, została przyjęta przez rząd RFN "z ulgą". - Cieszymy się z decyzji naszych kanadyjskich przyjaciół i sojuszników - stwierdził kanclerz Olaf Scholz. 

laf / PAP / Reuters / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie