Wojna w Ukrainie. Turcja zorganizuje negocjacje w sprawie odblokowania eksportu zboża

Świat
Wojna w Ukrainie. Turcja zorganizuje negocjacje w sprawie odblokowania eksportu zboża
$uraj tripathi/Pixabay
Zdj. ilustracyjne

Rozmowy między ministrami obrony Rosji, Turcji i Ukrainy rozpoczną się 13 lipca w Stambule. Tematem będzie odblokowanie ukraińskich portów i wznowienie eksportu zboża przez Morze Czarne - przekazał turecki minister obrony. Wiceminister rolnictwa Ukrainy poinformował, że Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów.

Jak oświadczył turecki resort obrony, organizacja tego spotkania była poprzedzona wizytą przedstawicieli ministerstwa w Moskwie, a także rozmowami z ukraińską delegacją w Ankarze. Turecki minister obrony Hulusi Akar rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji, Ołeksijem Reznikowem i Siergiejem Szojgu.

 

- Po tych wszystkich przygotowaniach delegacje z Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ spotkają się 13 lipca w Stambule i przedyskutują kwestię bezpiecznego transferu na międzynarodowe rynki zboża zalegającego w ukraińskich portach - oznajmił Akar.

Rosja wciąż blokuje eksport ukraińskiego zboża

Pod koniec czerwca wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki poinformował, że Rosjanie ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji. Pojawiły się również doniesienia, że z położonego na południu kraju Melitopola Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 ciężarówek ze zbożem.

 

ZOBACZ: Europę czeka nowa fala migracji. Wojna wywoła klęskę głodu

 

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża. Jest ono przewożone głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, które są zablokowane przez rosyjskie okręty.

mbl/arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie