Europę czeka nowa fala migracji. Wojna wywoła klęskę głodu

Świat
Europę czeka nowa fala migracji. Wojna wywoła klęskę głodu
Twitter/Straż Graniczna
Pogranicznik na polsko-białoruskiej granicy

Unia Europejska musi przygotować się na nowe fale migrantów. Będą oni zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu kryzysu żywnościowego, dodatkowo pogłębionego przez wojnę w Ukrainie - ostrzegła w poniedziałek p.o. szefa Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Aija Kalnaja.

- Podczas gdy ukraińscy uchodźcy byli dobrze traktowani w państwach UE, musimy przygotować się również na uchodźców przybywających z innych obszarów ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe - powiedziała tymczasowa dyrektor wykonawcza Frontexu.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Od początku wojny do Polski wjechało ponad 4,7 mln osób

 

Jak zauważyła, fale nowych migracji spowoduje zwłaszcza problem transportem zboża z Ukrainy do państw Afryki.

Zboże zablokowane w ukraińskich portach

Kalnaja przemawiała w Pradze podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE, które zostało poszerzone o ministrów państw spoza Unii - Ukrainy i Mołdawii.

 

Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Produkcja i eksport zostały jednak poważnie utrudnione przez rosyjską inwazję. Około 20 mln ton zboża z ubiegłorocznych zbiorów jest blokowanych w ukraińskich portach nad Morzem Czarnym.

 

ZOBACZ: Ukraina apelowała o zatrzymanie rosyjskiego statku z kradzionym zbożem. Turcja zignorowała prośbę

 

Sytuacja spowodowała gwałtowny wzrost cen niektórych produktów spożywczych i olejów na rynkach światowych, przy czym najbardziej stratne są regiony Afryki i Bliskiego Wschodu.

Unijna komisarz: Nie czekajmy na kryzys przy granicach UE

Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych, powiedziała, że ​​niedobór żywności, a także gwałtownie rosnące ceny energii stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, które wypędzi ludzi z ich ojczyzn.

 

- Nie powinniśmy czekać na kryzys przy naszych granicach. Musimy skontaktować się z nim wcześniej - powiedziała reporterom.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. CNN: rosyjski statek ze zbożem z Ukrainy w syryjskim porcie

 

Szef UNHCR Filippo Grandi ostrzegł w czerwcu, że jeśli narastający kryzys żywnościowy wywołany przez Rosję nie zostanie szybko rozwiązany, liczba przesiedleńców na całym świecie znacznie przekroczy rekordowe 100 milionów, które już policzono.

zdr / EURACTIV
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie