Ryszard Bogucki zostanie w więzieniu. Sąd poparł wniosek prokuratury ws. zabójcy "Pershinga"

Polska
Ryszard Bogucki zostanie w więzieniu. Sąd poparł wniosek prokuratury ws. zabójcy "Pershinga"
Polsat News
Sąd Apelacyjny zmienił wcześniejszą decyzję Sądu Okręgowego. Ryszard Bogucki nie odzyska wolności przed końcem kary

Ryszard Bogucki, skazany za zabójstwo Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing w 1999 r., nie wyjdzie przedwcześnie na wolność na 3,5 roku przed upływem kary - zdecydował katowicki Sąd Apelacyjny. Przychylił się więc do zażalenia prokuratury na wcześniejszą, odwrotną decyzję Sądu Okręgowego w Częstochowie. "Nie będę się już ubiegał o przedterminowe warunkowe zwolnienie" - oświadczył Bogucki.

6 czerwca wydział penitencjarny Sądu Okręgowego w Częstochowie nieprawomocnie zwolnił Boguckiego z odbycia reszty orzeczonej wobec niego łącznej kary 25 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Lublin. Dr Popek z IPN: 55 tys. Polaków w dołach śmierci na Wołyniu czeka na odnalezienie

 

W ocenie częstochowskiego sądu, skazany odbył już karę w takim wymiarze, że dalsze oddziaływanie resocjalizacyjne nie rokuje większych postępów. Katowicki sąd apelacyjny nie podzielił opinii sądu w Częstochowie i uwzględnił złożone w tej sprawie zażalenie prokuratury.

"Błędne ustalenia faktyczne"

Sędzia Teresa Jędrzejas-Paluch uznała we wtorek, że sąd okręgowy "dokonał błędnych ustaleń faktycznych, w oparciu o które stwierdził, że proces resocjalizacji skazanego może być prowadzony w warunkach wolnościowych".

 

- Formułując pozytywną prognozę kryminologiczno-społeczną pominął część wynikających z materiału dowodowego okoliczności, równocześnie nadając nadmierną wagę wyłącznie pozytywnym aspektom funkcjonowania Ryszarda Boguckiego w zakładzie karnym - wskazała sędzia Jędrzejas-Paluch.

Skazany za morderstwo "Pershinga", uniewinniony od zarzutu zabójstwa Papały

Najpoważniejsze przestępstwo, za które został prawomocnie skazany Bogucki, to zabicie Andrzeja K. ps. "Pershing". Uniewinniony zaś został w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji gen. Marka Papały.

 

W obu tych sprawach stanowczo odpierał zarzuty, lecz w sprawie zabójstwa "Pershinga" domaga się wznowienia postępowania.

"Nikt nie jest w stanie odebrać mi poczucia godności osobistej"

"Nie będę się już ubiegał o przedterminowe warunkowe zwolnienie i odbędę karę 25 lat pozbawienia wolności w pełnym wymiarze" - oświadczył skazany za zabójstwo Ryszard Bogucki. Oświadczenie tej treści odczytał jego pełnomocnik. "Nikt nie jest w stanie odebrać mi poczucia godności osobistej" - dodał.

 

"Można mi zabrać wszystko: majątek, rodzinę, wolność, ale nikt nie jest w stanie odebrać mi poczucia godności osobistej" -  dodał.

 

wka/grz/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie