Hiszpania. Rząd nałoży nowe podatki na banki i koncerny energetyczne

Świat
Hiszpania. Rząd nałoży nowe podatki na banki i koncerny energetyczne
PAP/EPA/JAVIER LIZON
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez

Premier Hiszpanii przedstawił pakiet antykryzysowy i antyinflacyjny. - Wprowadzony zostanie podatek od wyjątkowych wpływów dużych firm energetycznych - zapowiedział szef rządu w hiszpańskim parlamencie. Uruchomiony zostanie także program budownictwa społecznego oraz dopłat do biletów komunikacji zbiorowej.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił podczas posiedzenia Kongresu Deputowanych (niższej izby hiszpańskiego parlamentu, przyp. red.) program służący walce z nasilającą się w kraju inflacją. Opiera się on głównie na nowych obciążeniach fiskalnych dla sektora bankowego i spółek energetycznych.

 

Sanchez sprecyzował, że do końca 2023 roku dzięki nowym podatkom państwowy budżet uzyska ponad 7 mld euro dodatkowych wpływów.

 

Premier wyjaśnił, że tylko z tzw. tymczasowego, wyjątkowego podatku nałożonego w latach 2022-2023 na największe instytucje finansowe oczekiwane są wpływy na poziomie 3 mld euro.

Premier Hiszpanii: Wprowadzony zostanie podatek od wyjątkowych wpływów

Dodatkowe 4 mld euro, jak dodał Sanchez, będą pochodziły z nowego podatku od tzw. wyjątkowych wpływów dużych firm sektora energetycznego. Premier wyjaśnił, że chodzi o spółki dostarczające energię elektryczną, gaz oraz paliwa płynne.

 

Ważnym punktem rządowego programu antyinflacyjnego będzie także zwrot pasażerom kolei całości kosztów nabycia biletów na pociągi podmiejskie oraz połączenia na trasach o średnim dystansie. Zwrot będzie obowiązywał w okresie wrzesień-grudzień 2022 r.

 

ZOBACZ: Ekonomista Marek Zuber: Inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytowego poziomu

 

Pobierający stypendia naukowe uczniowie i studenci powyżej 16. roku życia będą mogli liczyć na bonus w wysokości 100 euro. W najbliższym czasie odblokowany zostanie także program budowy 12 tys. mieszkań w aglomeracji Madrytu. 60 proc. z nich powstanie w ramach budownictwa społecznego.

 

Ostatni element programu antyinflacyjnego to utworzenie przez rząd ośrodka, który w ramach systemu ochrony zdrowia będzie specjalizował się w zarządzaniu nagłymi sytuacjami medycznymi.

mbl/arż / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie