Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow przekaże państwu swój koncern medialny

Biznes
Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow przekaże państwu swój koncern medialny
Juda Engelmayer/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Najbogatszy Ukrainiec przekaże państwu swoje kanały telewizyjne i tytuły prasowe

Rinat Achmetow, który jest uważany za najbogatszego obywatela Ukrainy, ogłosił, że jego holding SCM wycofuje się z działalności medialnej, a wszelkie licencje na emisję kanałów telewizyjnych oraz wydawanie gazet zostaną przekazane państwu. To efekt wejścia w życie tzw. ustawy o oligarchach.

Achmetow napisał w komunikacie, że w tym tygodniu Media Grupa Ukraina odstąpi na rzecz państwa wszystkie licencje na kanały telewizyjne i media drukowane na Ukrainie. Zapowiedział też zakończenie działalności spółki w sektorze mediów elektronicznych. 

 

Miliarder zaznaczył, że decyzja związana jest z wejściem w życie tzw. ustawy o oligarchach. Oświadczył, że "nie był, nie jest i nie będzie oligarchą". Podkreślił, że przewidziany w ustawie termin sześciu miesięcy na sprzedaż aktywów i trwająca wojna uniemożliwiają ich zbycie na warunkach rynkowych.

 

Holding obejmuje 10 kanałów telewizyjnych, a także gazety i portale internetowe. (to np. kanały Ukraina i Ukraina 24). Jak szacuje Achmetow, w ten biznes zainwestował 1,5 mld USD, 

Ustawa o oligarchach

Ustawa, która przewiduje utworzenie rejestru oligarchów, została podpisana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w listopadzie ubiegłego roku.

 

W świetle nowych przepisów za oligarchów uznane mają być osoby spełniające trzy z czterech wymienionych w nim kryteriów. To ktoś, kto bierze udział w życiu politycznym, ma znaczny wpływ na media, jest właścicielem przedsiębiorstw o pozycji monopolistycznej i ma majątek o potwierdzonej wartości milion razy przekraczającej minimum socjalne.

arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie