Kaliningrad. Litwa wprowadziła zakaz tranzytu alkoholu, cementu i innych towarów

Świat
Kaliningrad. Litwa wprowadziła zakaz tranzytu alkoholu, cementu i innych towarów
Tranzyt kolejnych produktów z i do Kaliningradu zablokowany

W niedzielę po upływie okresu przejściowego zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego cementu, alkoholu, a także kawioru i innych towarów luksusowych przez Litwę z i do Kaliningradu. To działanie w ramach piątego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za rozpoczęcie wojny przeciwko Ukrainie.

Od 18 czerwca obowiązuje już zakaz tranzytu stali i wyrobów z metali żelaznych do rosyjskiej eksklawy. Od 10 sierpnia zacznie obwiązywać zakaz przewozu węgla, a od 5 grudnia - ropy i produktów ropopochodnych.

Rosja grozi, Litwa: To propaganda

Kreml oficjalnie uznał te działania za agresywne i nieprzyjazne wobec Rosji, i nazwał je blokadą obwodu kaliningradzkiego. Litwa temu zaprzecza, podawane przez Rosję stwierdzenia nazywa propagandą i przypomina, że zakaz tranzytu przez terytorium Litwy jest częścią unijnych sankcji.

 

ZOBACZ: Sankcje powodem zmiany kierunków. Gdzie Rosjanie spędzają wakacje?

 

W Komisji Europejskiej trwają rozmowy na temat ewentualnego zmodyfikowania zakazów tranzytu do i z obwodu kaliningradzkiego. Premier Litwy Ingrida Szimonyte pod koniec czerwca poinformowała, że Komisji przedstawiono dużo uwag w tej kwestii.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie